img

Okresowe badanie wzroku – dlaczego warto o nim pamiętać

Okresowe badanie wzroku – dlaczego warto o nim pamiętaćKiedy ostatni raz byłeś u okulisty? Odpowiedź na to pytanie u wielu z nas będzie brzmiała: To było tak dawno, że już nie pamiętam. A przecież wystarczy kilka podstawowych badań, by móc stwierdzić, czy nasze oczy są zdrowe.

Dlaczego nie chodzimy do okulisty?

Niestety, wyniki sondaży przeprowadzonych na temat odwiedzania przez Polaków gabinetów okulistycznych są zatrważające. Przeszło 65% z nas nie odwiedziło lekarza już od ponad roku. Co gorsze, 16% Polaków nie było na badaniu okulistycznym nigdy w życiu. Tymczasem ponad 40% osób w wieku 16 – 54 lat ma wady wzroku wymagające korekcji. Jedna trzecia z nich w ogóle nie ma świadomości problemu: wydaje im się, że pieczenie i swędzenie oczu, uczucie ziarenka piasku pod powiekami czy wrażenie zamglonego widzenia to problemy przejściowe, które rozwiążą się „same z siebie”. Do okulisty wybieramy się dopiero wtedy, kiedy dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe. Polacy niechętnie umawiają się na wizytę u specjalisty również z innych powodów. Przykładem może być chociażby obawa przez badaniem. Boimy się, że badanie będzie bolało albo że lekarz wykona je nieumiejętnie i uszkodzi nam wzrok. Jednak takie obawy są zupełnie nieuzasadnione: kontrole okulistyczne są całkowicie bezbolesne, nie ma też możliwości, by w trakcie badania coś poszło nie tak. Innym powodem unikania okulisty jest także argument finansowy. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że badanie może uchronić nas przed poważnymi schorzeniami oczu, takie tłumaczenie wydaje się zupełnie bezpodstawne.

Dlaczego warto badać wzrok regularnie?

Aby móc cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej, niezbędna jest właściwa profilaktyka. Regularne badania wzroku pozwalają wykryć ewentualną chorobę oczu na bardzo wczesnym etapie, co umożliwia natychmiastowe wdrożenie leczenia i szybki powrót do zdrowia. Niektóre schorzenia oczu nie dają w początkowej fazie żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego kluczowe znaczenie mają tu regularne wizyty kontrolne u okulisty. Dzięki odpowiednim badaniom lekarz jest w stanie wykryć chorobę już w bardzo wczesnym stadium zaawansowania.

Podstawowe badania wzroku

W trakcje jednej wizyty u okulisty można przeprowadzić większość podstawowych badań wzroku. Należą do nich przede wszystkim badanie ostrości widzenia na różne odległości, ocena reakcji źrenic na światło i rozpoznawanie kolorów. Do takich badań nie musimy się w żaden sposób przygotowywać. Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, skieruje nas na badania dodatkowe (m.in. badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego). Są one wykonywane z użyciem nowoczesnego sprzętu okulistycznego.

Jak często chodzić do okulisty?

Okresowe badania wzroku dotyczą osób w każdym wieku. O wizytach u okulisty powinni pamiętać przede wszystkim ci, którzy mają genetyczne predyspozycje do schorzeń narządu wzroku. Obowiązkowe wizyty u okulisty dotyczą również osób wadami wzroku (noszących okulary lub soczewki kontaktowe) oraz chorych na cukrzycę. Jak często zgłaszać się do lekarza? Teoretycznie badania okulistyczne powinno się wykonywać co dwa lata. Jednak aby mieć większą kontrolę nad stanem naszych oczu warto chodzić do lekarza trochę częściej. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nie ma sensu czekać, aż dolegliwości ze strony narządu wzroku staną się naprawdę uciążliwe. Nie masz jeszcze ustalonego terminu wizyty u okulisty? Może właśnie przyszła pora, byś to zmienił.

Zobacz również