img

Soczewki hybrydowe i soczewki miniskleralne – czym się różnią?

Do korygowania wad wzroku używa się między innymi soczewek kontaktowych. Podstawowym rozróżnieniem szkieł kontaktowych jest podział na soczewki miękkie i soczewki twarde. Soczewki miękkie są najczęściej wybieraną alternatywą okularów. Ten typ soczewek produkowany jest na masową skalę. Soczewki miękkie zbudowane są z elastycznego, sprężystego materiału, który samoczynnie dopasowuje się do kształtu oka. Minusem tego rodzaju soczewek jest fakt, że muszą być dość często zmieniane. Jedna aplikacja miękkich soczewek kontaktowych wystarcza na około cztery tygodnie. Drugim rodzajem szkieł kontaktowych są soczewki twarde. Taki rodzaj soczewek ma zastosowanie w poważniejszych chorobach oczu, między innymi krótkowzroczności, astygmatyzmie i różnowzroczności. Soczewki twarde mogą być również używane do korekty wad wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki. Soczewki twarde wytwarzane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Ten rodzaj soczewek jest o wiele trwalszy niż w przypadku soczewek miękkich (można ich używać nawet przez dwa lata). Pacjenci stosujący tradycyjne soczewki twarde skarżą się jednak na to, że ich noszenie wiąże się ze znacznym dyskomfortem. Wraz z rozwojem nowoczesnej okulistyki powstały też inne rodzaje soczewek. Jednymi z najbardziej innowacyjnych są soczewki hybrydowe i soczewki miniskeralne. Czym różnią się od siebie te dwa typy soczewek kontaktowych?

Soczewki hybrydowe

Jak wskazuje sama nazwa, soczewki hybrydowe są swoistym połączeniem soczewek miękkich i soczewek twardych. Obwód soczewek hybrydowych jest wykonany z miękkiego, hydrożelowego materiału, dlatego ich noszenie jest bardzo komfortowe. Natomiast centralna część soczewki zbudowana jest ze sztywnego, tlenoprzepuszczalnego tworzywa. Twardy środek soczewki hybrydowej wpływa na znaczną poprawę jakości widzenia. W czasie noszenia soczewka jest ruchoma, dzięki czemu umożliwia właściwe natlenienie rogówki i stałą wymianę filmu łzowego. Taki typ soczewki może być stosowany przede wszystkim u pacjentów ze stożkiem rogówki oraz u osób z astygmatyzmem. Co ważne, soczewka hybrydowa w trakcie noszenia nie dotyka wrażliwej i mocno unerwionej rogówki, co wpływa na wysoki komfort używania. Soczewki hybrydowe można nosić maksymalnie przez 6 miesięcy. Po tym czasie należy wymienić je na nowe.

Chcesz wiedzieć więcej o soczewkach hybrydowych? Kliknij tutaj!

Soczewki miniskeralne

Innym rodzajem specjalistycznych szkieł kontaktowych są soczewki miniskeralne. Podstawową różnicą między soczewką miniskeralną a zwykłą soczewką kontaktową jest ich średnica. Soczewki miniskeralne są większe – ich średnica dochodzi nawet do 18 mm. Dzięki temu soczewka nie opiera się bezpośrednio na rogówce, lecz na słabo unerwionej twardówce oka.

Soczewki hybrydowe i soczewki miniskeralne – wskazania

Noszenie soczewek hybrydowych zalecane jest przede wszystkim pacjentom z dużym astygmatyzmem. Wskazaniem do stosowania soczewek hybrydowych jest również korekta stożka rogówki. Natomiast soczewki miniskeralne w większości przypadków są zalecane pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka.

 

 

Zobacz również