img

Najczęściej zadawane pytania po laserowej korekcji wzroku

Wady wzroku to problem, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie. Wśród tych najpowszechniejszych na pierwszym miejscu wymienia się krótkowzroczność, a zaraz po niej nadwzroczność i astygmatyzm. Niestety świadomość społeczna na temat chorób oczu wciąż jest zbyt niska. Regularne badania wzroku wykonuje jedynie 30% z nas, a 15% nigdy nie było na kontroli okulistycznej. Z badań wynika, że problemy z widzeniem ma już około 70% Polaków. W ostatnich latach obserwuje się szczególne nasilenie krótkowzroczności u dzieci i nastolatków związane z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran smartfona czy komputera. Dziesięć milionów Polaków nosi okulary, milion używa soczewek kontaktowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także metody alternatywne, przede wszystkim laserowa korekcja wzroku. To nowoczesna i efektywna technika stworzona z myślą o wszystkich osobach mających problemy z widzeniem. Prosty i szybki zabieg pozwala przywrócić perfekcyjną ostrość wzroku i raz na zawsze pozbyć się okularów i szkieł kontaktowych. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z laserową korekcją wad wzroku.

Jak długo czeka się na efekty?

Bez względu na to, która technika zostanie zastosowana, pobyt pacjenta na sali operacyjnej trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest zupełnie bezbolesny. Pacjent leży na specjalnym łóżku, z głową zabezpieczoną podkładką chroniącą przed przypadkowym poruszeniem. Stosowane współcześnie lasery mają dodatkową funkcję śledzenia ruchu, dzięki czemu urządzenie przerywa pracę natychmiast po wychwyceniu ewentualnego ruchu. Modelowanie rogówki wiązką lasera trwa kilka sekund, a cała procedura zamyka się zwykle w kilkunastu minutach (z czego większość czasu poświęca się na przygotowanie pacjenta). Po zakończeniu zabiegu operowany o własnych siłach wstaje z łóżka i około 30 minut przebywa w pokoju wypoczynkowym. Do domu może wrócić jeszcze tego samego dnia. Na efekty nie trzeba długo czekać. Zdecydowana większość pacjentów zauważa radykalną poprawę ostrości wzroku niemal natychmiast po operacji. Do pełnej stabilizacji wzroku musi upłynąć jednak kilka miesięcy. Natomiast poprawa jakości widzenia na takim poziomie jak w okularach dopasowanych do danej wady wzroku następuje zwykle w ciągu kilku dni.

Czy efekty są trwałe?

Korekcja laserowa uznawana jest na najbezpieczniejszą metodę trwałego usuwania wad wzroku. Zabiegi wykazują bardzo wysoką skuteczność, wynoszącą aż 80-100%. Choć nawroty wad wzroku po operacji się zdarzają, dotyczy to jedynie kilku procent osób poddanych laseroterapii. Wtórne pogorszenie widzenia jest zazwyczaj tylko częściowe i pojawia się w przeciągu pierwszych miesięcy po zabiegu.

Czy trzeba brać leki po zabiegu?

W czasie rekonwalescencji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Specjalista przepisze nam zapewne specjalne krople z antybiotykiem wspomagające regenerację zoperowanego oka. Warto pamiętać także o systematycznym stosowaniu kropli nawilżających.

Kiedy można wrócić do pracy?

Zasadniczo do pracy można wrócić już kilka dni po operacji – pod warunkiem, że nie będziemy w niej narażeni na czynniki zakłócające gojenie (m.in. kurz, dym, promieniowanie ultrafioletowe, opary szkodliwych substancji oraz inne zanieczyszczenia). Należy także pamiętać, by nie podejmować się zadań wymagających większego wysiłku fizycznego. Bezwzględnie należy unikać np. dźwigania ciężkich przedmiotów.

Zobacz również