Niemal każdy z nas zna osobę, która na co dzień stosuje soczewki kontaktowe. Jest to doskonała alternatywa dla pacjentów zmagających się z wadą wzroku, którzy chcą zrezygnować z noszenia okularów. Szacuje się, że w naszym kraju soczewki nosi ponad 800 tysięcy osób. Choć w większości przypadków są to klasyczne soczewki, zdarza się, że niektóre schorzenia oczu wymagają zastosowania soczewek specjalistycznych m.in. soczewek hybrydowych.
Soczewki hybrydowe są dedykowane szczególnie osobom ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki. Zbudowane są z dwóch części - twardej optycznej, znajdującej się w centrum soczewki, oraz miękkiej stabilizującej, umiejscowionej na jej obwodzie. Soczewki te są zdrowe i w pełni bezpieczne dla oka, a ich specjalny kształt umożliwia poprawę widzenia nawet w zaawansowanych stadium stożka rogówki.
Soczewki hybrydowe w leczeniu stożka rogówki
Stożek rogówki powoduje wystąpienie u pacjenta objawów astygmatyzmu i krótkowzroczności. Schorzenie to może rozwijać się przez lata i nieleczone może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Soczewki stabilnokształtne, do których zaliczamy soczewki hybrydowe, pozwalają nadać rogówce regularny kształt. Unikalny kształt soczewki sprawia, że pod jej powierzchnią gromadzą się łzy, tworząc soczewkę łzową, która w naturalny sposób wypełnia wszelkie nieregularności rogówki, eliminując znaczną część nieprzyjemnych objawów chorobowych. Miękka część soczewki jest odpowiedzialna za centrację i stabilizację na oku - dzięki temu nie musimy się obawiać, że soczewka wypadnie, co z kolei wpływa na komfort codziennego użytkowania soczewki. Twarda część soczewki odpowiada natomiast za poprawę naszego widzenia.
Soczewki hybrydowe - opinie
Soczewki hybrydowe są szczególnie polecane przy korekcji wad wzroku takich jak stożek rogówki czy wysoki astygmatyzm. Świetnie się sprawdzają także u osób, u których nie sprawdziły się klasyczne soczewki twarde - są one zdecydowanie bardziej komfortowe w codziennym noszeniu. Również jeśli nasze warunki pracy powodują łatwe przedostawanie się zanieczyszczeń między soczewkę a rogówkę, soczewki hybrydowe są doskonałym wyborem, gdyż są one większe i lepiej chronią powierzchnię oka. Odpowiednio dobrane soczewki pozwalają na skuteczną redukcję dyskomfortu wynikającego z choroby, jaką jest stożek rogówki - tym samym na nowo możemy cieszyć się codzienną swobodą działania.
Ile kosztują soczewki hybrydowe w Krakowie?
Soczewki hybrydowe są nieco tańsze niż soczewki miniskleralne, jednak muszą być one częściej wymieniane - nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Wysokiej jakości soczewki to koszt około 1100 złotych. Jeśli zmagamy się ze stożkiem rogówki, warto także raz na jakiś czas zrealizować komplet badań, taki jak topografia rogówki, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy OCT plamek i tarcz nll. Odpowiednio dobrane soczewki hybrydowe są nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale także znacznie wpływają na jakość naszego widzenia i skutecznie niwelują objawy wywołane przez stożek rogówki.