img

Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjen

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, z którego skorzystały już miliony osób na całym świecie. Uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod stosowanych we współczesnej okulistyce. Dzięki laseroterapii możliwa jest trwała poprawa jakości widzenia u pacjentów a krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Mikrochirurgia laserowa wykorzystywana jest także w leczeniu wielu chorób oczu, m.in. zaćmy, jaskry, schorzeń siatkówki, retinopatii cukrzycowej czy retinopatii u wcześniaków. W dzisiejszym artykule skupimy się na zastosowaniu korekcji laserowej w leczeniu najpowszechniejszych wad wzroku. Ile trzeba mieć lat, by móc przystąpić do takiego zabiegu?

Kwalifikacja do zabiegu

Nie każda osoba może przystąpić do laserowej korekcji wzroku. W niektórych przypadkach taka operacja wiązałaby się z pewnym ryzykiem. Dlatego pierwszym krokiem podczas kwalifikacji do zabiegu jest wykonanie odpowiednich badań. Pacjent poddawany jest specjalistycznym badaniom okulistycznym, dzięki którym lekarz uzyskuje szczegółowe informacje na temat występującego problemu. Badanie podmiotowe obejmuje wywiad lekarski, podczas którego pacjent odpowiada na pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, historii leczenia okulistycznego, przypadków chorób oczu w rodzinie. Pacjent jest też diagnozowany pod kątem schorzeń, które mogłyby stanowić przeciwwskazania do laseroterapii. Należą do nich m.in. cukrzyca, alergie, schorzenia laryngologiczne, uzależnienia, choroby serca, zaburzenia i choroby psychiczne oraz schorzenia endokrynologiczne. Kolejnym etapem jest badanie przedmiotowe: ocena ostrości widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie krzywizny i grubości rogówki, pomiar średnicy źrenicy oraz szczegółowe badanie soczewki. Głównymi przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku są: zbyt cienka rogówka, za duża średnica źrenicy, głęboki oczodół oraz choroby rogówki.

Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjenta

Aby zostać zakwalifikowanym do laserowej korekcji wady wzroku pacjent musi być osobą pełnoletnią. Zasadniczo najlepsze rezultaty leczenia osiąga się przeprowadzając operację u pacjentów w wieku 21 – 55 lat. U młodszych osób gałka oczna może znajdować się jeszcze w fazie wzrostu, w związku z czym wada wzroku może się pogłębiać. Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm stabilizują się najczęściej około 18. roku życia, kiedy to oko przestaje rosnąć. W przypadku osób z wadami refrakcji warto wykonywać regularne badania wzroku, by ustalić, czy wada jest już mniej więcej stabilna. Górną granicą wiekową dla laseroterapii jest wiek 55 lat. U osób starszych istnieje zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju presbiopii (starczowzroczności), polegającej na utracie naturalnej elastyczności soczewki. Niestety, laserowa korekcja wzroku nie jest w stanie w żaden sposób temu zapobiec – jest to bowiem związane z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Wymienione ograniczenia wiekowe są w dużej mierze umowne. W niektórych przypadkach zdarza się wykonywać takie operacje u osób spoza wyznaczonych granic wieku. Wiele zależy w tej kwestii od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od stopnia zaawansowania wady refrakcji.

Zobacz również