Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem wykonywanym w terapii najpopularniejszych wad refrakcji: krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Dzięki chirurgii refrakcyjnej można szybko i skutecznie pozbyć się wady wzroku, a przy okazji trwale wyeliminować konieczność noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Sam zabieg nie jest skomplikowany i trwa zaledwie kilkanaście minut. Jeśli zdecydowaliśmy się na laserową korekcję wzroku powinniśmy odpowiednio się do niej przygotować. O czym należy pamiętać przed takim zabiegiem? Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek dla osób, u których ma być przeprowadzona laserowa korekcja wzroku.
Postępowanie kwalifikacyjne
Nie każda osoba, która zdecydowała się poddać zabiegowi laserowemu, będzie mogła do niego przystąpić. Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań. Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u okulisty. Na podstawie wywiadu lekarz zgromadzi ogólne informacje na temat stanu zdrowia. Konieczne będzie przedstawienie mu historii leczenia okulistycznego oraz poinformowanie o przebytych chorobach i urazach. Niezbędne będzie także wskazanie, u kogo z najbliższych krewnych występują ewentualne wady wzroku (i jakie). Aby uzyskać dokładny obraz stanu narządu wzroku w kolejnym etapie kwalifikacji wykonuje się szereg badań. Okulista zbada przede wszystkim ostrość i pole widzenia, dokona pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykona badanie dna oka, przeprowadzi topografię rogówki i zrobi badanie USG gałki ocznej. Gdy w trakcie analizy wyników badań lekarz nie natrafi na żadne przeciwwskazania, może przejść do omówienia szczegółów dotyczących laserowej korekcji wzroku. W tym miejscu okulista przedstawia pacjentowi proponowane metody zabiegu laserowego. Na koniec lekarz ustala z pacjentem rodzaj operacji i datę jej przeprowadzenia.
Laserowa korekcja wzroku – jak się do niej przygotować?
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest uznawany za bezpieczny i wysoce efektywny. Trwa zaledwie kilkanaście minut, a pacjent może udać się do domu jeszcze tego samego dnia. Jednak aby operacja mogła przynieść oczekiwane rezultaty, ważne jest, by się do niej odpowiednio przygotować.
Na około 2 – 4 tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania soczewek kontaktowych, ponieważ mogą odkształcać rogówkę. Dotyczy to zarówno soczewek miękkich, jak i twardych. 2 – 4 tygodnie w zupełności wystarczą, by rogówka mogła wrócić do swojego naturalnego kształtu. Kilka dni przed zabiegiem warto udać się na badanie krwi i sprawdzić, czy w organizmie nie ma przypadkiem aktywnego procesu zapalnego. Jeśli taki ma miejsce, należy wstrzymać się z zabiegiem aż do całkowitego wyleczenia. Dotyczy to również z pozoru błahych dolegliwości, jak np. kataru, lekko podwyższonej temperatury czy opryszczki. Gdy do operacji zostały 24 godziny, należy zrezygnować z makijażu i stosowania kosmetyków zawierających alkohol (np. wody po goleniu czy perfum). Aby zminimalizować ryzyko odwodnienia i suchości oczu należy zrezygnować z picia alkoholu, kawy i napojów energetycznych. Najlepsza będzie w tym czasie niegazowana woda mineralna. W przeddzień zabiegu najlepiej zadbać też o relaks, aby przyjść do kliniki odprężonym i wypoczętym.