img

Jak wybrać okulistę dla dziecka?

Wizyty w gabinecie okulistycznym to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki i wczesnego wykrywania schorzeń narządu wzroku. Poddawanie się badaniom kontrolnym jest zalecane w każdym wieku: dotyczy to dzieci, dorosłych i seniorów. Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie zadawane przez wielu rodziców: jak wybrać okulistę dla dziecka?

Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

Przesiewowa ocena okulistyczna wykonywana jest przez lekarza pediatrę w 2-3 miesiącu życia. Wyjątkiem są wcześniaki o niskiej masie urodzeniowej, które są badane w kierunku retinopatii wcześniaczej i innych schorzeń siatkówki przez lekarza neonatologa. Kolejne kontrole przeprowadzane są podczas badań bilansowych w 2, 4, 6 i 10 roku życia. Czasami zdarza się tak, że pomiędzy kontrolami rodzice zaobserwują u dziecka pewne symptomy mogące wskazywać na problemy ze wzrokiem. W takim przypadku należy jak najszybciej poddać dziecko badaniom. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? U niemowlęcia jest to przede wszystkim brak wodzenia oczami za większymi przedmiotami, brak odwracania główki w stronę źródła światła, nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicami oraz brak zainteresowania obrazkami czy widokiem zza okna. Natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym sygnałami ostrzegawczymi może być zezowanie, brak koordynacji oko-ręka, przechylanie głowy i przesuwanie palcem po wyrazach podczas czytania, problemy z koncentracją, potykanie się o przedmioty i siadanie bardzo blisko telewizora. 

Dobry okulista, czyli jaki?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było pod kontrolą jak najlepszego specjalisty. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie i profesjonalizm. Warto udać się do takiego lekarza, który już podczas pierwszej wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz wykona podstawowe badania. Kompetentny okulista jest w stanie już na tym etapie ustalić odpowiedni kierunek leczenia. Wybierając okulistę dziecięcego miejmy na uwadze także jego wiedzę i doświadczenie w pracy z małymi pacjentami. Dobrym potwierdzeniem umiejętności mogą być np. posiadane certyfikaty. Ponieważ dzieci najczęściej boją się wizyt u lekarza, bardzo istotne jest przeprowadzanie badań w komfortowych warunkach i sprawienie, że maluch będzie traktował je jako dobrą zabawę. Szukasz okulisty w dużym mieście? Zapraszamy do Vidium Medica, nowoczesnego ośrodka medycznego z oddziałami w Krakowie i Warszawie.

Jak wygląda wizyta u okulisty dziecięcego?

Aby dziecko nie miało obaw przed wejściem do gabinetu lekarskiego warto wyjaśnić mu wcześniej na czym będzie polegało badanie. Na początek specjalista sprawdzi ostrość wzroku. Można to potraktować jako dobrą zabawę, ponieważ zwykle polega to na odczytywaniu obrazków i/lub liter z tablicy. Następnie okulista oceni gałki oczne i zanalizuje widzenie stereoskopowe. Ponieważ jest to wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzętu, mały pacjent najprawdopodobniej będzie zaciekawiony przyrządami wykorzystywanymi przez lekarza. Warto, by lekarz tłumaczył mu krok po kroku co do czego służy. W celu wykonania pozostałych badań konieczna jest aplikacja kropli rozszerzających źrenicę. Jest to całkowicie bezbolesne, lecz maluch może odczuwać pewien niepokój związany z zupełnie nową sytuacją. Należy go wówczas uspokoić i zapewnić, że nie będzie bolało.

 

Zobacz również