Dzięki imponującemu rozwojowi technologicznemu współczesna medycyna ma do zaoferowania pacjentom wiele rozwiązań, o jakich nikomu nie śniło się jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku, której popularność na świecie stale rośnie. Na czym dokładnie polega?
Dwa słowa o wadach wzroku
Ludzkie oko to niezwykle skomplikowany biologiczny mechanizm, który będąc tak małym, jednocześnie umożliwia nam tak wiele. W jego obrębie mogą jednak rozwinąć się wady, które sprawią, że nasze widzenie nie będzie prawidłowe. Należą do nich: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Czym się charakteryzują? Żeby to zrozumieć, najpierw musimy uświadomić sobie, że w prawidłowo widzącym oku promienie światła z zewnątrz ogniskują się precyzyjnie na wyposażonej w specjalne komórki odbiorcze warstwie, zwanej siatkówką. Istotą krótkowzroczności jest to, że wiązki te padają jeszcze przed siatkówką i w efekcie obraz widziany przez pacjenta jest nieostry. W przypadku nadwzroczności promienie skupiają się z kolei za nią, w astygmatyzmie natomiast ulegają rozproszeniu i padają w wielu różnych miejscach siatkówki. Efektem tego wszystkiego są zaburzenia prawidłowego widzenia.
Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wzroku - kliknij tutaj!
Laserowa korekcja wzroku alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań
Laserowa korekcja wzroku może być świetnym rozwiązaniem dla osób, u których występuje któraś z wspomnianych wad, a które nie chcą być uzależnione od okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych – po zabiegu zwykle nie są one już potrzebne! Istotą takiej procedury jest odpowiednie laserowe wyprofilowanie rogówki oka tak, aby wiązki światła wpadające przez nią do środka ogniskowały się później dokładnie na siatkówce. Dzięki temu pacjent ma szansę znów widzieć z prawidłową ostrością. Zabiegi wykonywane są z użyciem nowoczesnych laserów (femtosekundowego i excimerowego) wg kilku różnych metod i pozwalają na korekcję krótko- i nadwzroczności w zakresie od -12 do +6 dioptrii oraz do 6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.
Szybko, bezboleśnie i skutecznie
Pierwsze na świecie zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonano w połowie lat 80. XX wieku. W Polsce nieco później – w 1990 roku (w Katowicach). Dziś wiemy, że ta forma terapii wad wzroku ma cały szereg istotnych zalet. Przede wszystkim zabiegi takie należą do krótkich i bardzo bezpiecznych procedur; dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego są również całkowicie bezbolesne. Ponadto, można je wykonać w ramach chirurgii jednego dnia. Nic więc dziwnego, że z roku na rok tylko zyskują na popularności, a pacjenci, którzy im się poddali często powtarzają, że to jedna z najlepszych decyzji w ich życiu! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, w której znajdą Państwo m.in.: kilka różnych metod laserowej korekcji wzorku w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto zainteresować się tym tematem – być może będzie to szansa na odmianę naszego życia?