img

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane są w leczeniu wielu schorzeń oczu. Sprawdzają się między innymi w terapii zaćmy oraz korekcji astygmatyzmu. Stosuje się je wówczas, gdy stopień zaawansowania choroby uniemożliwia leczenie za pomocą okularów korekcyjnych lub zwykłych soczewek kontaktowych. Jakie są rodzaje tego soczewek wewnątrzgałkowych? W jakich przypadkach ich zastosowanie jest zalecane? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat soczewek wewnątrzgałkowych.

Funkcje soczewek wewnątrzgałkowych

Soczewki wewnątrzgałkowe spełniają bardzo istotne zadanie, polegające na skupianiu światła na części oka zwanej siatkówką. W zależności od budowy, soczewki wewnątrzgałkowe charakteryzują się różnymi właściwościami skupiania i rozpraszania światła. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych możliwe jest zahamowanie pogarszania się wzroku, a w niektórych przypadkach nawet jego całkowite odzyskanie.

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy i rodzajach soczewek ---> https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/rodzaje-soczewek/

Czym są soczewki wewnątrzgałkowe?

Soczewki wewnątrzgałkowe są specjalnymi implantami, wszczepianymi do oka w miejsce usuniętej uprzednio naturalnej soczewki. Sztuczne soczewki stosuje się u pacjentów, u których naturalna soczewka uległa zmętnieniu (zaćma) lub trwałemu uszkodzeniu uniemożliwiającemu prawidłowe widzenie. Soczewki wewnątrzgałkowe wykonane są z tworzywa sztucznego. Główna część soczewki jest okrągła, a utrzymanie implantu na właściwym miejscu umożliwia zastosowanie dwóch ramion. Stosowane obecnie soczewki wewnątrzgałkowe są zwijalne, co oznacza możliwość łatwego wprowadzenia ich do oka przez niewielkie nacięcie.

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Istnieje kilka rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych, dobieranych indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Wybór soczewki dokonywany jest jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu. Podczas postępowania kwalifikacyjnego pacjent dokładnie omawia z okulistą swoje oczekiwania, a lekarz dobiera na tej podstawie najlepsze jego zdaniem rozwiązanie. W chirurgii zaćmy stosowane są trzy rodzaje soczewek: soczewki jednoogniskowe, soczewki wieloogniskowe i soczewki toryczne. Jakie są między nimi różnice? Dzięki soczewkom wewnątrzgałkowym jednoogniskowym możliwa jest korekta wzroku w jednym, stałym punkcie ogniskowania. Tego typu implanty najczęściej są wybierane dla przywrócenia widzenia dali. Soczewki jednoogniskowe nie są jednak w stanie wyeliminować astygmatyzmu. Alternatywą są soczewki jednoogniskowe toryczne, które pozwalają skorygować również astygmatyzm. Pacjenci, u których zastosowano soczewki jednoogniskowe nadal będą musieli korzystać z okularów do widzenia dali lub do czytania. Podstawową różnicą między soczewkami jednoogniskowymi a wieloogniskowymi jest fakt, iż te drugie umożliwiają korekcję wzroku w wielu punktach ogniskowania. Po operacji zmniejsza się potrzeba noszenia przez pacjenta okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli chodzi o kwestię astygmatyzmu, wygląda to podobnie jak w przypadku soczewek jednoogniskowych. Astygmatyzm są w stanie skorygować wyłącznie soczewki wieloogniskowe toryczne.

 

 

Zobacz również