img

Ile trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?

Zabiegi laserowej korekty wzroku są w Polsce coraz bardziej popularne. Wszystko dzięki niesamowitemu rozwojowi technologii w ciągu ostatnich dekad. Współcześnie laserowa korekcja wzroku to prosty, szybki i całkowicie bezpieczny zabieg realizowany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Po zabiegu czeka nas oczywiście okres niedługiej rekonwalescencji. Na co warto uważać w tym okresie? Kiedy na nowo możemy zacząć cieszyć się pełnią życia?

Ile dostaniemy zwolnienia po laserowej korekcji wzroku?

Przez pierwsze dni po zabiegu nasz narząd wzroku jest szczególnie delikatny i przejściowo może występować światłowstręt, duże łzawienie i pieczenie oczu. Zjawisko to ustępuje stosunkowo szybko, jednak w tym okresie nie zaleca się prowadzenia samochodu czy stosowania makijażu. Powinniśmy także unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne oraz uważać, aby do oka w tym czasie nie dostał nam się szampon lub mydło. Zwykle w przypadku laserowej korekcji wzroku stosuje się tygodniowe zwolnienie lekarskie. Wszystko w związku z wizytami kontrolnymi, częstym przyjmowaniu leków i kropli do oczu oraz konieczności unikania kontaktu z osobami chorymi i zwierzętami. Jeśli nie pracujemy fizycznie, zwykle już tydzień po zabiegu możemy wrócić do większości obowiązków.

Powrót do aktywności fizycznej po laserowej korekcji wzroku

Nieco inaczej sytuacji wygląda w przypadku, gdy wykonujemy pracę fizyczną lub np. jesteśmy ratownikami na basenie lub innym otwartym zbiorniku wodnym. Dlaczego? Przez pierwszy miesiąc od zabiegu powinniśmy unikać wszelkiego nadmiernego wysiłku fizycznego, a także należy zrezygnować z opalania czy korzystania z solarium. W przypadku wizyt na basenie koniecznie powinniśmy się wstrzymać z kąpielą w chlorowanej wodzie aż przez 3 miesiące. Warto jednak pamiętać, że po przejściu okresu rekonwalescencji będziemy mogli cieszyć się pełnią życia. Dobrze zatem szczególnie zadbać o siebie przez tego kilka tygodni, aby potem móc cieszyć się z efektów zabiegu przez długie lata. Z powodu konieczności unikania słońca przez pierwsze tygodnie po zabiegu - wiele osób decyduje się na laserową korekcję wzroku zimą, aby nie tracić ani jednego sezonu urlopowego.

Kiedy można wrócić do pracy po laserowej korekcji wzroku?

W zależności od tego, jaki czym się zawodowo zajmujemy - do wykonywania obowiązków zawodowych możemy wrócić po kilku dniach lub tygodniach. Najbardziej musimy się oszczędzać w pierwszych dniach po zabiegu - to właśnie dlatego niemal wszyscy pacjenci decydujący się na zabieg laserowej korekcji wzroku korzystają z tygodniowego zwolnienia lekarskiego. Po kilku dniach możemy powrócić do pracy umysłowej - na nowo możemy prowadzić samochód czy pracować przy komputerze. Najważniejsze jest jednak, aby szczegółowo stosować się do zaleceń lekarza.

Przebieg rekonwalescencji jest bardzo indywidualny, gdyż wszystko zależy od rodzaju zabiegu i indywidualnych predyspozycji pacjenta. W niektórych przypadkach rogówka może goić się nawet kilka miesięcy. Przed powrotem do pracy warto skonsultować się ze specjalistą, czy nasz narząd wzroku jest już na to przygotowany. Choć proces rekonwalescencji bywa nieco uciążliwy, to efekty zabiegu są tego warte. Po kilku dniach możemy wrócić do większości codziennych czynności, a lepszy wzrokiem cieszyć będziemy się mogli przez długie lata.

Zobacz również