Zespół suchego oka to jedno z najpowszechniejszych obecnie schorzeń oczu. Ocenia się, że dotyka ono nawet 20% populacji, a po 50 roku życia nawet 30%. Okuliści biją na alarm - choć zespół suchego oka nie powoduje całkowitej utraty wzroku, nie jest to schorzenie, które należy ignorować. Może ono bowiem znacząco utrudnić życie, a ponadto leczenie go trwa praktycznie do końca życia.
Główne przyczyny występowania zespołu suchego oka obejmują wiek (po 40 roku życia), zmiany hormonalne w wyniku antykoncepcji hormonalnej lub menopauzy, choroby tarczycy i cukrzycę. Długotrwałe przebywanie przed ekranem, praca w klimatyzowanych, czy zadymionych pomieszczeniach również sprzyja rozwojowi zespołu suchego oka. Czy może on jednak wystąpić jako następstwo operacji zaćmy?
Zespół suchego oka - co to jest?
Zespół suchego oka to, jak sama nazwa wskazuje, przewlekły stan, w wyniku którego gałka oczna jest wysuszona. Oko powinno być stale odpowiednio nawilżone, aby utrzymać ostre i komfortowe widzenie. Odpowiedzialny jest za to film łzowy. Jednakże nie tylko jego niedobór może być groźny. Film łzowy składa się bowiem nie tylko z wody, ale również innych substancji, jak sole mineralne i śluz, których proporcje muszą być odpowiednio zachowane. Zarówno więc nieodpowiednia ilość, jak i nieodpowiedni skład filmu łzowego powodować będzie, że stopień nawilżenia oka będzie niewystarczający. Jeśli stan taki utrzymuje się przez długi czas, mówi się o zespole suchego oka.
Choć nie mamy wpływu na wszystkie wspomniane przyczyny powstawania zespołu suchego oka, niektóre z nich związane są ze stylem życia. Jeśli mamy taką możliwość, warto ograniczyć przebywanie w zakurzonych, zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Również czas spędzany przed ekranem jest nie bez znaczenia. Jeśli nie ma możliwości, by ten czas zmniejszyć, warto zaopatrzyć się w okulary z filtrem światła niebieskiego. Nie należy też zapominać o stosowaniu kropli do oczu, jeśli czujemy, że stają się one wysuszone. W ten sposób zachowamy ich nawilżenie.
Zespół suchego oka - objawy
Objawy zespołu suchego oka są stosunkowo charakterystyczne. Oczy stają się podrażnione, nierzadkie jest swędzenie i pieczenie. Pacjenci często opisują odczucie jako “ciężkie powieki” i “piasek pod powiekami”. Problematyczne może stać się otwarcie oczu rano, po przebudzeniu. Objawy nasilają się w wietrzne dni, lub gdy pacjent przebywa w pomieszczeniu o wysuszonym powietrzu, na przykład w klimatyzowanym biurze. Do nieco rzadszych objawów należy, na przykład, światłowstręt. Choć zespół suchego oka nie powoduje właściwie zaburzenia widzenia, wielu pacjentów skarży się na tak zwaną mgłę na oczach. Wszystkie te objawy, choć nie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, są bardzo nieprzyjemne i mogą utrudnić wykonywanie codziennych czynności.
Czy zespół suchego oka może wystąpić po operacji zaćmy?
Zespół suchego oka nie jest klasyfikowany jako powikłanie po operacji zaćmy. Jednakże średnio co trzeci pacjent zauważa u siebie objawy tego schorzenia, szczególnie w pierwszych tygodniach po zabiegu. Nie dotyczy to jedynie operacji zaćmy, po wielu innych zabiegach, choćby operacjach laserowych, również mogą wystąpić podobne objawy.
Zespół suchego oka jako dolegliwość po operacji zazwyczaj nie utrzymuje się przez długi czas. Jej występowanie wynika najczęściej z zastosowania antybiotyków w czasie operacji, co może doprowadzić do wysuszenia oka. Doraźne leczenie na ogół wystarcza w takim wypadku, dopóki objawy nie ustąpią. Stosowanie odpowiednich kropli i zapobieganie przemęczeniu oczu powinno pomóc w złagodzeniu objawów.