img

Korekta stożka rogówki u dzieci

Stożek rogówki to postępująca choroba oczu, która nie tylko obniża ostrość naszego widzenia, ale także wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność. W zaawansowanym stadium może także wywoływać bolesne pęknięcia błony Descemeta. Jeśli sami zmagamy się z tym schorzeniem, istnieje 10% ryzyka, że stożek rogówki wystąpi również u naszych dzieci. Warto zatem od najmłodszych lat kontrolować prawidłowy rozwój narządu wzroku naszych pociech. Wczesna diagnoza stożka rogówki daje szansę na leczenie, które skutecznie hamuje rozwój choroby, nim dojdzie do odkształcenia rogówki. 

Stożek rogówki u dzieci - czym się objawia?

Nie warto lekceważyć pierwszych objawów stożka rogówki. Jeśli widzimy, że nasze dziecko ma regularnie zaczerwienione oczy, a ponadto samo je często pociera, powinniśmy czym prędzej skonsultować się ze specjalistą zajmującym się leczeniem stożka rogówki. Swędzenie oczu to zaledwie początkowy objaw, ale częste pocieranie oczu przez dziecko, może przyspieszyć degradację wiązań kolagenowych w jego oczach. Choroba ta rozwija się bardzo powoli, nim wada osiągnie swoją ostateczne stadium, może minąć nawet 20 lat. Warto jednak pamiętać, że nieleczony stożek rogówki może prowadzić do konieczności transplantacji rogówki.  

Czym jest korekta stożka rogówki? 

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnej sytuacji pacjenta istnieje kilka możliwości korekty stożka rogówki. Najmniej inwazyjną formą jest zabieg Corss Linking polegające na wzmocnieniu rogówki i regeneracji wiązań kolagenowych w oku. Jeśli doszło już do zniekształcenia rogówki, konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu Topoguided. Operacja ta polega na nadaniu rogówce odpowiedniego kształtu, w celu wyeliminowania zmian chorobowych wywołanych przez stożek rogówki. Alternatywną metodą leczenie jest także wszczepienie pierścieni Intacs, które spłaszczają powierzchnię rogówki, zmniejszając astygmatyzm.

Czy korekta stożka rogówki jest bezpieczna dla dzieci? 

Współczesna medycyna gwarantuje w pełni bezpieczne zabiegi korekty stożka rogówki dla pacjentów w każdym wieku. Oczywiście finalnie to lekarz po wykonaniu kompletu badań sugeruje, który zabieg będzie dla dziecka najlepszy. U najmłodszych zazwyczaj wykrywa się stożek rogówki na wczesnym etapie chorobowym, dlatego zwykle przeprowadza się zabieg Cross Linking, czyli nasączanie i naświetlanie rogówki mające na celu zbudowanie nowych połączeń kolagenowych zapobiegających rozwojowi stożka rogówki. Soczewka nasączona jest ryboflawiną oraz poddana promieniowaniu ultrafioletowemu. Cross-linking uznawany jest za zabieg ratujący rogówkę i na szczęście nie istnieją ograniczenia wiekowe dopuszczające pacjenta do zabiegu. Cały proces leczenia dziecko powinien być prowadzony pod opieką specjalisty.

 

Zobacz również