img

Dbanie o wzrok - badania kontrolne. Co ile przeprowadzać, co warto wiedzieć?

Oczy są jednym z najbardziej niezwykłych narządów w naszym ciele. To właśnie dzięki nim do mózgu trafia przeszło 80% informacji o otaczającym nas świecie. I choć tak naprawdę za widzenie (czyli interpretowanie obrazów) odpowiedzialny jest określony obszar mózgu, nie byłoby to możliwe gdyby nie bodźce docierające do niego właśnie za pośrednictwem oczu. Na co dzień pewnie nie zastanawiamy się, jak ważna jest w naszym życiu zdolność widzenia. Najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy ze wzrokiem. Aby jak najdłużej móc cieszyć się zdrowiem oczu powinniśmy odpowiednio zadbać o wzrok – bez względu na to, ile mamy lat i czym się zajmujemy. W trosce o dobry wzrok należy przede wszystkim regularnie wykonywać kontrolne badania okulistyczne. Co ile trzeba je przeprowadzać w przypadku seniorów? Dlaczego osoby starsze powinny szczególnie dbać o systematyczne konsultacje specjalistyczne?

Regularne wizyty u okulisty: dlaczego są takie ważne?

Osłabienie ostrości widzenia, zwiększona męczliwość oczu, problemy z widzeniem po zmroku i wiele, wiele innych – kłopoty ze wzrokiem mogą dotyczyć każdego z nas. Systematyczne odwiedzanie okulisty jest najważniejszą zasadą profilaktyki i zapobiegania dolegliwości narządu wzroku. Jest to szczególnie ważne u osób starszych, narażonych na większe prawdopodobieństwo wystąpienia rozmaitych chorób oczu: m.in. zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). 

Podstawowe badania kontrolne oczu

Najważniejszymi badaniami profilaktycznymi dla seniora są badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Jeśli specjalista wykryje jakiekolwiek niepokojące symptomy, zalecone zostanie rozszerzenie diagnostyki. Badań okulistycznych nie należy się obawiać. W większości przypadków nie wiążą się z żadnym dyskomfortem. 

Badanie wzroku u seniora: co ile należy je przeprowadzać?

Przyjmuje się, że młodsze osoby, które nie mają żadnych problemów z widzeniem, powinny stawiać się na badaniach okulistycznych co 2-3 lata. W przypadku osób z wadami wzroku konieczne są częstsze wizyty (zgodnie z zaleceniami lekarza). Im jesteśmy starsi, tym warto częściej odwiedzać okulistę. Osoby po czterdziestce powinny kontrolować wzrok co najmniej raz w roku (chyba, że specjalista zaleci inaczej).

Badania to nie wszystko

Co jeszcze można zrobić, by jak najdłużej zachować dobrą kondycję narządu wzroku? Przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia. Kluczowe znaczenie ma tu zrównoważona i odpowiednio zbilansowana dieta. Posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku: witaminy A, E i C oraz cynk, selen i miedź. Warto też wzbogacić dietę w produkty zawierające antyoksydanty oraz kwasy omega-3. Oprócz diety ogromnie ważne jest dbanie o odpowiednią higienę oczu – przede wszystkim zapewnienie im właściwego odpoczynku. Pomieszczenia, w których przebywamy, należy często wietrzyć, a w trakcie pracy przy komputerze co jakiś czas wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne. Ruch to zdrowie – dotyczy to również oczu. 

 

Zobacz również