img

Ceny korekty stożka rogówki w Krakowie

Stożek rogówki to stosunkowo rzadko spotykana choroba oczu - choruje na nią zaledwie jedna na tysiąc osób. Zwykle rozwija się między 20 a 30 rokiem życia, często bardzo powoli, przez co początkowo możemy nie dostrzec groźnych objawów. Ważne jest jednak, aby zareagować odpowiednio wcześnie, gdyż stożek rogówki jest jedną z najczęstszych przyczyn przeszczepu rogówki. Często podczas rutynowego badania wzroku stożek rogówki pozostaje niewykrywalny. Jeśli więc w naszej rodzinie występowały przypadki tej choroby - warto co jakiś czas skontrolować oczy u sprawdzonego specjalisty.

Czym jest stożek rogówki?

Stożek rogówki to schorzenie, które w 9 na 10 przypadków dotyka obu oczu. W wyniku postępującej choroby rogówka staje się z biegiem czasu coraz cieńsza, odkształca się i przybiera stożkowaty kształt. Choroba ta nie jest w pełni wyleczalna, jednak możemy starać się zahamować jej rozwój lub zminimalizować nieprzyjemne objawy. Lekarze nie znają dokładnej przyczyny występowania tego schorzenia, jednak duży wpływ na jego rozwój ma podłoże genetyczne. Stożek rogówki objawia się nadwrażliwością na światło, postępującym pogorszeniem wzroku, rozmywanie się obrazu czy postępujący astygmatyzmem. 

Jak przebiega korekta stożka rogówki?

Jeśli zależy na pozbyciu się objawów choroby - najprostszym rozwiązaniem będzie zakup twardych lub hybrydowych soczewek kontaktowych. Metoda ta nie wpływa na zahamowanie rozwoju choroby, ale może umożliwić prawidłowe widzenie, pod warunkiem, że soczewki są odpowiednio dobrane. Wśród metod bardziej inwazyjnych, bardzo często stosuje się zabieg Topoguided polegający na nadaniu rogówce bardziej regularnego kształtu. Niesie to za sobą zminimalizowanie astygmatyzmu i ogólną poprawę widzenia. Często w parze z tym zabiegiem stosuje się także metodę Cross Linking polegającą na nasączeniu rogówki witaminą B2 i naświetlaniu jej promieniowaniem ultrafioletowym. Pozwala to wzmocnić rogówkę, przez co staje się bardziej sztywna i odporna na zniekształcenia. 
 
W leczeniu stożka rogówki wykorzystuję się także wszczepienie pierścieni Intacs. Za pomocą lasera wykonuje się niewielkie nacięcie w rogówce, za pomocą którego wprowadzane są pierścienie w nowoutworzone kanaliki, które spłaszczają powierzchnię rogówki. Wybrana metoda zazwyczaj jest dobierana przez lekarza na podstawie badań, stanu zdrowia oraz kondycji narządu wzroku pacjenta.

Ile kosztuje korekta stożka rogówki w Krakowie?

Najtańszą metodą minimalizacji objawów będą oczywiście soczewki, które kosztują od 1100 do 1600 złotych, w zależności od dobranego modelu. Zabieg Topoguided połączony z nasączeniem i naświetlaniem rogówki Cross Linking to zwykle koszt około 5000 złotych. Najdroższym zabiegiem jest wszczepienie pierścieni INTACS - tutaj cena zabiegu wraz z badaniami wstępnymi może sięgać nawet ponad 6000 złotych. Im szybciej uda nam się zdiagnozować chorobę, tym mniej inwazyjną metodę będziemy musieli zastosować. Warto zatem udać się na wizytę kontrolną, zwłaszcza w sytuacji, gdy stożek rogówki występował wśród naszych krewnych.
 
 

Zobacz tutaj, jakie są ceny korekty stożka rogówki w Vidium Medica -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/cennik/

 

Zobacz również