img

Refrakcyjna wymiana soczewki a wysiłek fizyczny

Refrakcyjna wymiana soczewki stała się kuszącą alternatywą dla operacji laserowej korekcji wzroku. Choć jej koszt jest najczęściej wyższy niż zabiegów laserowych ma kilka innych zalet. Jest to szybki, bezpieczny, bezbolesny zabieg. Ponadto jest szalenie skuteczny i pozwala na wyleczenie kilku wad wzroku jednocześnie. Jeśli więc musisz nosić dwie pary okularów - jedne do dali a drugie do czytania - po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki nie będą ci już potrzebne żadne szkła korekcyjne. Refrakcyjną wymianę soczewki poleca się szczególnie osobom niekwalifikującym się do operacji laserowych, a także osobom po 45 roku życia. Dodatkowo refrakcyjna wymiana soczewki jest gwarancją uniknięcia zaćmy w przyszłości. Jednak, jak w przypadku każdej operacji, jest to ingerencja w narząd wzroku i wymaga od pacjenta odpowiedniego zadbania o oczy, zwłaszcza w pierwszej fazie po zabiegu. Jak długo trwa rekonwalescencja i czy należy unikać wysiłku fizycznego?

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to operacja polegająca na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej implantem. Sztuczną soczewkę przygotowuje się indywidualnie, zależnie od potrzeb i wady wzroku pacjenta. Dostępne są różne rodzaje soczewek. Lekarz okulista dobierze idealny model, który rozwiąże problemy z widzeniem, a często dodatkowo ochroni oko.
Istnieją więc soczewki wieloogniskowe, pozwalające poprawić zarówno widzenie dali, jak i bliży. Oznacza to, że pacjenci, którzy do tej pory potrzebowali dwóch par okularów lub okularów z dzielonymi szkłami, będą mogli po zabiegu zupełnie zrezygnować ze szkieł korekcyjnych. Inny rodzaj dostępnych soczewek to soczewki toryczne - jedno, lub wieloogniskowe. Dodatkowo mogą one być wyposażone w filtr UV, czy filtr światła niebieskiego.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki pozwala na uniknięcie w przyszłości zaćmy, jako, że sztuczna soczewka nie może zmętnieć.

Jak dbać o oczy po zabiegu?

Refrakcyjną wymianę soczewki poleca się szczególnie osobom po 45 roku życia, a także tym, którzy z różnych względów nie mogą być zakwalifikowani do operacji laserowych. Choć refrakcyjna wymiana soczewki jest praktycznie niezawodnym zabiegiem, należy odpowiednio się do niego przygotować, a także odpowiednio zadbać o oczy po operacji.
Przed zabiegiem pacjent musi zostać zakwalifikowany do refrakcyjnej wymiany soczewki. Aby tak się stało przeprowadzony zostaje dogłębny wywiad, a także badania pozwalające na określenie stanu zdrowia pacjenta, jego budowy oka, a przede wszystkim - wady wzroku. Dzięki temu lekarz będzie mógł zaprojektować soczewkę idealnie dopasowaną do pacjenta. Sam zabieg trwa około dwadzieścia minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym na oko za pomocą specjalnych kropli.
Po zabiegu na oko zakładana jest opaska chroniąca oczy przed kurzem i światłem. Potrzebne jest co najmniej kilka dni na zagojenie się nacięcia na oku, ponadto należy chronić narząd wzroku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Lekarze zalecają najczęściej, aby oszczędzać oko, dać mu dużo odpoczywać i pozwolić przyzwyczaić się do nowego widzenia. Należy stosować przepisane leki i krople. Z pewnością należy unikać korzystania z ekranów, a także wysiłku fizycznego. Mowa tu zarówno o ćwiczeniach, jak i o wysiłku w życiu codziennym. Osoby pracujące fizycznie z pewnością otrzymają zwolnienie lekarskie na co najmniej dwa tygodnie. Niewskazane jest też noszenie ciężkich przedmiotów. Zrezygnować należy z siłowni i innych ćwiczeń. Wszystko po to, aby oko zagoiło się i nie nastąpiły powikłania. Okres rekonwalescencji może różnić się u różnych pacjentów. Lekarz okulista pomoże ocenić, czy można już wrócić do pełnej sprawności i wszystkich normalnych zajęć.
 

 

 

Zobacz również