img

Na czym polega zabieg po operacji refrakcyjnej wymianie soczewki?

Problemy ze wzrokiem dotykają ogromnej ilości Polaków. Od lat poszukiwane są skuteczne sposoby wyeliminowania wad wzroku i pozbycia się problemów z widzeniem. Jakiś czas temu jedynym sposobem poprawy jakości widzenia było noszenie okularów. Kolejną metodą stały się soczewki kontaktowe. Jednak spora część pacjentów nie chciała lub z różnych względów (na przykład zawodowych) nie mogła pozwolić sobie na takie rozwiązania. Zaczęto więc poszukiwać metod alternatywnych. Współczesna okulistyka przeszła pod tym względem prawdziwą rewolucję. Pojawiły się innowacyjne metody usuwania wad wzroku na drodze operacyjnej, m.in. laserowa korekcja wzroku oraz refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki i kto może się do niego zakwalifikować?

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą chirurgiczną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Podczas operacji pacjent cały czas zachowuje pełną świadomość. W trakcie operacji usuwane jest jądro i kora soczewki oka. Do rozbijania starej soczewki używa się ultradźwięków. Po tym następuje wszczepienie do oka implantu, który jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta. Moc sztucznej soczewki dobierana jest do wielkości oka pacjenta. Dzięki temu, że wszczepiona soczewka charakteryzuje się lepszą mocą optyczną, możliwe jest wyrównanie wady wzroku pacjenta. Operacja nie jest specjalnie skomplikowana i trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent spędza jakiś czas w sali pooperacyjnej, gdzie odpoczywa i dochodzi do siebie. Zoperowane oko zabezpieczane jest opatrunkiem, chroniącym przez uszkodzeniem i zabrudzeniem. Kontrola pozabiegowa przeprowadzana jest już kolejnego dnia. W przypadku gdy istnieje konieczność wymiany soczewki w drugim oku, następny zabieg wykonywany jest około dwa tygodnie później.

Efekty i powikłania

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zaliczana do zabiegów ze stosunkowo niskim ryzykiem powikłań. Ryzyko operacyjne jest niewielkie ze względu na to, że zabieg nie pozostawia żadnych zmian w rogówce, jak również dlatego, że w czasie operacji wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe kroplowe. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki możliwe jest skorygowanie wady wzroku, a pacjent od tej pory nie musi już nosić okularów.

Wskazania

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest polecany pacjentom, u których z jakichś względów nie można przeprowadzić laserowej korekcji wzroku. Dotyczy to przede wszystkim osób, których rogówka oka jest zbyt cienka, lub tych, którzy mają zbyt dużą wadę wzroku. Wskazaniami do wykonania refrakcyjnej wymiany soczewki jest krótkowzroczność, starowzroczność, astygmatyzm oraz nadwzroczność. Zabieg może być przeprowadzony także przy innych problemach narządu wzroku, m.in. w zespole suchego oka. Refrakcyjna wymiana soczewki najczęściej jest wykonywana u pacjentów powyżej 40 roku życia (choć jego wykonanie zalecane jest pacjentom w każdym wieku).

 

 

Zobacz również