img

Ile trwa zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Schorzenia narządu wzroku to dziś bardzo powszechny problem. Szacuje się, że z istotnymi zaburzeniami widzenia boryka się już przeszło 250 milionów ludzi na całym świecie. Z tego powodu problemy ze wzrokiem uznawane są za chorobę cywilizacyjną – obok takich schorzeń jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy depresja. Ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jest obecnie dużo wyższe niż kiedyś. Szacuje się, że korekty wzroku może potrzebować blisko połowa Polaków. Wiele osób nie jest świadomych swojej wady. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby poprawienia jakości widzenia. Przez wiele lat najczęściej wybieraną metodą była noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się także nowoczesne metody zabiegowe. Jedną z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki.

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg umożliwiający skorygowanie wady wzroku, a tym samym uwolnienie od konieczności używania okularów czy szkieł kontaktowych. Operacja polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej odpowiednio dopasowanym implantem wewnątrzgałkowym. Dzięki temu moc optyczna oka się zmienia, a wada wzroku ulega wyrównaniu. Sztuczna soczewka dobierana jest indywidualnie, przy uwzględnieniu takich parametrów jak średnica, moc sferyczna, promień krzywizny, konstrukcja i materiał wykonania. Stosuje się następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:
    • jednoogniskowe (monofokalne),
    • toryczne jednoogniskowe,
    • wieloogniskowe (multifokalne),
    • toryczne wieloogniskowe,
    • asferyczne.

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Ponieważ zabieg polega na wymianie własnej soczewki na implant, operacja przebiega podobnie jak w przypadku leczenia zaćmy. Refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się w warunkach małej sali operacyjnej. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w formie kropli do oczu. Ponieważ zabieg jest małoinwazyjny i nieskomplikowany, nie ma potrzeby stosowania narkozy, a operowany zachowuje pełną świadomość i może swobodnie rozmawiać z personelem medycznym. Refrakcyjna wymiana soczewki nie wymaga użycia lasera – starą soczewkę rozbija się przy pomocy specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Następnie chirurg wykonuje w oku niewielkie nacięcie (około 2,2 mm), przez które wprowadzany jest przygotowany wcześniej implant. 

Więcej o zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki dowiesz się tu --> https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Ile trwa zabieg refrakcyjnej wymiana soczewki?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest prosty i szybki. Cała procedura zajmuje zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście minut.

Ile trwa rekonwalescencja po refrakcyjnym zabiegu wymiany soczewki?

Rana pooperacyjna pozostała w oku po refrakcyjnej wymianie soczewki jest bardzo mała i goi się samoistnie, dlatego nie ma potrzeby zakładania szwów. Pacjent może wrócić do domu jeszcze w dniu zabiegu. Pełny czas trwania rekonwalescencji jest różny i zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Natomiast okres, po którym następuje zauważalna poprawa widzenia, zazwyczaj jest bardzo krótki. W czasie po operacji kluczowe znaczenie ma przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego. Przede wszystkim przez pierwsze cztery tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego i wykonywania gwałtownych ruchów głową. Trzeba też pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV przy wychodzeniu z domu – bez względu na porę roku, w której odbyła się operacja. Nie należy też zapominać o regularnych wizytach kontrolnych i stosowaniu przepisanych kropli do oczu.

 

Zobacz również