img

Soczewki miniskleralne - ceny w Krakowie

Choć soczewki kontaktowe stały się już niemal standardem w korekcji wzroku, na rynku wciąż pojawiają się nowości. Oprócz powszechnie dostępnych soczewek pozwalających leczyć krótkowzroczność, czy astygmatyzm, dostępne są również soczewki specjalistyczne, wykorzystywane w nieco trudniejszych, bardziej specyficznych przypadkach. Do takich soczewek należą soczewki miniskleralne. Lekarz okulista może takie szkła kontaktowe zalecić osobom zmagającym się ze stożkiem rogówki.
 

Stożek rogówki - co to jest?

Przede wszystkim odpowiedzmy na pytanie, czym jest rogówka i dlaczego jest tak ważna. Rogówka to cienka i mocno unerwiona warstwa gałki ocznej. Chroni soczewkę, ale ma też funkcję skupiającą światło, dlatego jej odkształcenie, które następuje w przypadku stożka rogówki jest tak uciążliwe i powoduje duże zaburzenia widzenia. Rogówka ma naturalnie zaokrąglony kształt, ale może się zdarzyć, że nastąpi jej odkształcenie i zacznie przypominać stożek - stąd nazwa schorzenia. Osłabiona rogówka z niedoborem kolagenu będzie odkształcać się coraz bardziej, powodując coraz większe rozmazanie widzianego obrazu. Stożek rogówki jest niestety nieuleczalny, istnieją jednak soczewki pozwalające na zatrzymanie jego rozwoju i znaczną poprawę widzenia.
 

Soczewki miniskleralne - dla kogo będą odpowiednie?

Na ogół do korygowania stożka rogówki używa się soczewek twardych wykonanych ze specjalnego, gazoprzepuszczalnego, sztywnego materiału. Takie soczewki jednak mogą być szalenie niewygodne dla pacjenta. Jak zostało wspomniane, rogówka jest mocno unerwiona, a co za tym idzie - podatna na podrażnienia. Sztywny materiał, z których wykonane są standardowe soczewki twarde może drażnić oczy i powodować dyskomfort.
Odpowiedzią mogą być soczewki miniskleralne. Charakteryzują się one większą średnicą, niż standardowe szkła kontaktowe. Zwykłe soczewki mają 10-14 mm średnicy, podczas, gdy soczewki miniskleralne mają 18mm średnicy. Dzięki tej, niewielkiej wydawałoby się, różnicy, soczewki miniskleralne opierają się nie na rogówce, a na twardówce, która nie jest unerwiona, nie będzie więc podatna na podrażnienia.
Soczewki miniskleralne sprawdzają się świetnie nie tylko w przypadku stożka rogówki. Niejednokrotnie wykorzystywane są do korygowania bardzo zaawansowanego astygmatyzmu. Zaleca się je również pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka. Ze względu na swój większy rozmiar, soczewki miniskleralne tworzą przestrzeń między powierzchnią oka i soczewki, gdzie może zbierać się film łzowy. Dzięki temu oczy są lepiej nawilżone i zespół suchego oka nie dokucza pacjentowi tak bardzo.
 

Ceny soczewek miniskelarnych w Krakowie

Ponieważ soczewki miniskleralne zalicza się do soczewek specjalistycznych, nie są one powszechnie dostępne w aptekach, czy w internecie. Można je zakupić jedynie na specjalne zamówienie lekarza. Aby okulista mógł stwierdzić konieczność noszenia soczewek miniskleralnych, przeprowadza się na pacjencie serię badań. Badania kwalifikacyjne to koszt około 200zł. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do noszenia soczewek miniskleralnych, lekarz zamawia odpowiednie soczewki. W Krakowie nie brak okulistów, którzy mogą zamówić dla pacjenta takie soczewki. Koszt jednej to od 1100 do 1500zł a czas oczekiwania na nie to około miesiąca. Soczewki miniskleralne odbiera się u tego samego lekarza, który przeprowadza także instruktaż, jak je zakładać i zdejmować - jest to trudniejsze, niż w przypadku zwykłych soczewek, ze względu na ich większy rozmiar, dlatego instruktaż jest tak ważny.

 

Kliknij tutaj,. aby dowiedzieć się więcej o soczewkach miniskleralnych  -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/soczewki-miniskleralne/

Zobacz również