img

Czy po zabiegu nie będę już potrzebować okularów? Skuteczność laserowej korekcji wzroku?

Wyniki przeprowadzanych badań okulistycznych wyraźnie pokazują, że wady wzroku stały się już problemem powszechnym. Okulary nosi już ponad 10 milionów Polaków. Zmagamy się przede wszystkim z krótkowzrocznością, na drugim miejscu znajduje się dalekowzroczność, a zaraz za nią astygmatyzm. Korekcji wzroku wymaga ponad 80% osób po ukończeniu 50. roku życia. Problemy z widzeniem dotykają jednak nie tylko osób starszych. Przeszło 50% młodzieży szkolnej wymaga używania szkieł korekcyjnych. Współczesna okulistyka daje nam wiele możliwości leczenia wad wzroku. Najpopularniejszą jest laseroterapia.

Laser w leczeniu wad wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest bardzo popularną procedurą medyczną. Przeprowadza się ją w ośrodkach okulistycznych na całym świecie. Większość pacjentów korzystających z takiego sposobu leczenia jest w pełni zadowolona z efektu. W zależności od tego, która część gałki ocznej ma być zoperowana, używa się laserów emitujących fale świetlne o różnej długości. W leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu stosuje się tzw. lasery excimerowe.

Laserowa korekcja wad wzroku

Zabieg korekcji laserowej cechuje się wysokim bezpieczeństwem. Pacjent spędza na sali operacyjnej maksymalnie 15 – 20 minut, z czego działanie lasera trwa zaledwie kilka sekund. Ze względu na to, że metoda jest małoinwazyjna, ryzyko powikłań jest niewielkie. Zoperowane oko goi się bardzo szybko, a pacjent może wrócić do pełnej aktywności w przeciągu kilku tygodni. Laseroterapia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesna. Nie trzeba też zostawać na noc w szpitalu – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można wyjść do domu już godzinę po operacji.

Skuteczność laserowej korekcji wzroku

Laserową korekcją wzroku interesują się przede wszystkim osoby, które chciałyby móc dobrze widzieć bez okularów. Długotrwałe używanie szkieł korekcyjnych może być męczące, może też przeszkadzać w wykonywaniu niektórych zawodów i uprawianiu sportów. Ważnym czynnikiem mogą być tu także względy estetyczne – nie każdy podoba się sobie w okularach. W wielu przypadkach dzięki laseroterapii udaje się uzyskać efekt pełnej poprawy jakości widzenia bez konieczności stosowania innych metod korekcji. Przyjmuje się, że skuteczność takiej metody leczenia utrzymuje się na poziomie 80 – 100%. Najlepsze efekty można uzyskać u pacjentów z ustabilizowaną wzroku (tzn. taką, która nie zmieniła się od minimum pół roku). Laserowej korekcji wzroku można poddać wadę wzroku, która nie przekracza dla krótkowzroczności -14 dioptrii, dla dalekowzroczności +6 dioptrii, a dla astygmatyzmu 6 dioptrii. Pamiętajmy, że operacja będzie skuteczna jedynie dla wady wzroku, dla której została przewidziana: nie jest możliwe, by jednocześnie wyleczyła inną wadę lub chorobę narządu wzroku. Jeśli laserowa korekcja wzroku zostanie przeprowadzona u pacjenta w wieku powyżej 40 lat, taka osoba może nadal potrzebować okularów do czytania. Jest to związane z naturalnymi przemianami fizjologicznymi zachodzącymi w trakcie starzenia się organizmu.

Zobacz również