img

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Według najnowszych badań nawet co piąty Polak może zmagać się z Zespołem Suchego Oka na różnym stadium rozwoju. Długotrwała praca przy komputerze, zanieczyszczenia powietrza czy zła dieta - to zaledwie kilka z czynników determinujących rozwój tego schorzenia. W przypadku Zespołu Suchego Oka niezwykle ważna jest regularna profilaktyka narządu wzroku. Dlaczego? Gdyż nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań takich jak uszkodzenie i owrzodzenie rogówki, któremu towarzyszy silny ból.

Zespół suchego oka - co to jest?

Zespół Suchego Oka to wieloczynnikowe schorzenie skupiające się wokół nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka. Choroba jest wywoływana przez szereg czynników - Zespół Suchego Oka może mieć podłoże genetyczne, może być wywołane przez chorobę autoimmunologiczną, a nawet nieprawidłową higienę pracy oczu. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka naszego narządu wzroku. Także takie czynniki jak zła dieta czy źle dobrane soczewki kontaktowe niskiej jakości mogą wpływać na rozwój choroby. Mimo że w pierwszej fazie choroby, objawy ZSO są często bagatelizowane, to jest to bardzo groźne schorzenie, mogące prowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki.

Zespół suchego oka - przyczyny

Ogromny wpływ na rozwój Zespołu Suchego Oka ma środowisko, w jakim przebywamy. Przebywanie w intensywnie klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenia powietrza wynikające ze smogu, zła dieta lub stosowane leki mogą poważnie przyczynić się do rozwoju Zespołu Suchego Oka. Nie sposób także nie wspomnieć o wielogodzinnej pracy przy komputerze lub smartfonie. W wyniku pracy przy ekranie rzadziej mrugamy, co wpływa na zaburzenie nawilżenia naszego oka.
Jakie leki mogą przyczynić się do rozwoju Zespołu Suchego Oka? Krople do oczu z konserwantami, antykoncepcja hormonalna, a nawet leki na nadciśnienie i środki przeciwdepresyjnie. Stosowanie tych medykamentów nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu - także dla naszych oczu. Nie zapominajmy o czynnikach wewnętrznych, takich jak predyspozycje genetyczne, alergie czy choroby autoimmunologiczne.

Zespół suchego oka - objawy i diagnostyka

Pierwsze objawy Zespołu Suchego Oka są zwykle bagatelizowane przez większość pacjentów. Dlaczego? Gdyż głównym objawem ZSO jest ogólny dyskomfort widzenia. Pacjenci skarżą się na pieczenie oczu, potrzebę częstego
mrugania i uczucie piasku pod powiekami. Są to objawy, które łatwo pomylić z alergią lub zwykłym zmęczenie. To właśnie dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Wczesne wykrycie Zespołu Suchego Oka pozwala na szybsze wdrożenie efektywnego leczenia. Lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu np. LacryDiag jest w stanie wykonać szereg badań, które pozwoli ocenić, gdzie tkwi przyczyna problemu. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. W leczeniu Zespołu Suchego Oka wykorzystuje się krople nawilżające, zatyczki do kanalików łzowych, leczenie schorzeń powiązanych a także zaawansowane nowoczesne zabiegi okulistyczne. Decyzje o wyborze metody leczenia podejmuje lekarz wraz z pacjentem na podstawie kompletu badań.

 

Dowiedz się więcej o zespole suchego oka -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka//

 

 

Zobacz również