img

Zabieg usunięcia zaćmy – czy jest dla każdego?

Leczenie chirurgiczne zaćmy stanowi dziś jedyną skuteczną formę terapii tego częstego schorzenia. Jest to zabieg bardzo bezpieczny i powszechnie wykonywany przez lekarzy; niegdyś uważany wręcz za prawdziwą rewolucję w terapii katarakty. Czy jednak można mu się poddać w każdym przypadku?

Jak zaćmę leczono dawniej

Postawienie diagnozy „zaćma” nie musi dziś wiązać się z utratą wzroku. Warunkiem jest oczywiście odpowiednio wczesne wykrycie choroby, na które największe szanse są przy regularnym badaniu się i wizytach u specjalisty – nawet kiedy nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów. Dzięki postępom dzisiejszej medycyny można pozbyć się tego schorzenia i wszczepić do oka nową, sztuczną soczewkę. Nie zawsze było to jednak takie proste. Przez wiele lat zdiagnozowanie zaćmy było praktycznie równoznacznie z koniecznością pogodzenia się z utratą wzroku. Pierwsze udane zabiegi usunięcia choroby datuje się na XVIII wiek. Oczywiście w tamtych czasach nie było możliwości implantacji nowej soczewki, więc zoperowani pacjenci musieli nosić specjalne, bardzo grube okulary, które „nadrabiały” różnicę spowodowaną przez brak elementu skupiającego promienie w oku. Wszystko zmieniło się w roku 1952, kiedy to po raz pierwszy wszczepiono sztuczną soczewkę choremu na zaćmę pacjentowi.

Zabieg, który robi różnicę

Od tej pory procedura tego zabiegu uległa znacznemu udoskonaleniu i dziś możemy śmiało nazwać go jednym z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych na całym świecie! Usunięcie zaćmy często odbywa się nawet w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Najczęściej stosowaną metodą jest tzw. fakoemulsyfikacja. Sama procedura zabiegu trwa około 20 minut. W tym czasie, po uprzednim przygotowaniu pacjenta, lekarz wykonuje maleńkie nacięcie, następnie fragmentuje starą soczewkę (za pomocą ultradźwięków), usuwa ją, a w jej miejsce wszczepia nową, wykonaną z biopolimerów przyjaznych dla naszego organizmu. Oczywiście, również indywidualnie dobraną do każdego pacjenta. Całość jest całkowicie bezbolesna, gdyż stosuje się znieczulenie miejscowe. Po przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy można powrócić do normalnego funkcjonowania już w ciągu kilku tygodni. Efektem jest znaczna poprawa widzenia i komfortu życia. Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, oferuje wykonanie takiego właśnie zabiegu wraz z potrzebnym pakietem badań kwalifikacyjnych w bardzo atrakcyjnych cenach.

Dla każdego?

Zabieg usunięcia zaćmy polecany jest osobom, które otrzymały taką diagnozę i chcą poddać się leczeniu. Choć ryzyko powikłań i sama jego inwazyjność są naprawdę znikome, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich głównie: ciężki ogólny stan pacjenta, świeżo przebyty zawał serca i niewydolność krążeniowo-oddechowa, a także współistniejące schorzenia dotyczące narządu wzroku, które mogą uniemożliwić prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Do takich zaliczamy m.in. jaskrę, odwarstwienie siatkówki, zatkany kanalik łzowy, zapalenie spojówki, czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jednak w większości z wymienionych przypadków przeszkodę do przeprowadzenia zabiegu można usunąć. Dlatego osoby, które posiadają tego typu przeciwwskazanie powinny wiedzieć, że również dla nich jest nadzieja!

Zobacz również