img

Zaćma - ile kosztuje zabieg w Krakowie?

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to jednak z najniebezpieczniejszych chorób oczu. Może doprowadzić do całkowitej ślepoty pacjenta w stosunkowo krótkim czasie, lub rozwijać się latami, dając początkowo bardzo subtelne objawy, przez co pozostaje niezauważona. Im szybciej zdiagnozowana zostanie zaćma, tym większa szansa na uratowanie wzroku pacjenta. Choć najczęściej kojarzona jest z osobami starszymi, zaćma może wystąpić też u osób młodych. Polega na zmętnieniu soczewki w oku, przez co obraz staje się niewyraźny, zamazany, a z czasem zupełnie niewidoczny. Jedyna całkowicie skuteczna obecnie metoda walki z zaćmą to operacja chirurgiczna. Na czym polega i jaka może być jej cena?

Operacja usunięcia zaćmy

Zabieg operacyjny na zaćmę polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpienie jej implantem. Przed dopuszczeniem do operacji lekarz okulista przeprowadzi dokładny wywiad, a także zleci serię badań. Pozwolą one określić dokładnie stan oczu pacjenta i dobrać odpowiednią soczewkę. Co bowiem ważne w przypadku operacji usunięcia zaćmy, syntetyczny implant wprowadzany do oka jest stworzony indywidualnie, właśnie na podstawie badań, tak, aby odpowiadał potrzebom pacjenta.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest ona szybka i bezbolesna, a co najważniejsze bardzo skuteczna i bezpieczna. Lekarz wykonuje dwa maleńkie nacięcia na oku. Jednym otworem wprowadzany jest specjalny przyrząd, który za pomocą ultradźwięków rozbija soczewkę, a w drugie nacięcie wprowadza się inne urządzenie, które usuwa fragmenty soczewki pozostawiając miejsce na implant. Następnie syntetyczna soczewka wprowadzana jest do oka. Najczęściej ma ona formę rulonika, który automatyczne rozwija się w gałce ocznej.

Po operacji należy dać oku czas na przyzwyczajenie się do nowego widzenia, a także na rekonwalescencję. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować przepisane leki oraz krople. Ryzyko powikłań w przypadku operacyjnego leczenia zaćmy jest bardzo niskie.

Koszt operacji usunięcia zaćmy

Operacyjna wymiana soczewki w celu usunięcia zaćmy to jeden z zabiegów objętych refundacją przez NFZ. Jeśli więc pacjent nie może pozwolić sobie na operację w prywatnej klinice, a stopień zaawansowania choroby nie jest bardzo wysoki i nie ma potrzeby pilnego przeprowadzenia zabiegu, można zdecydować się na operację na NFZ w najbliższym wolnym terminie. Refundacja obejmuje wszystkie koszty zabiegu - począwszy od badań kwalifikacyjnych, przez dobranie soczewki, zabieg sam w sobie, a nawet konsultacje po operacji. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje jedynie najbardziej podstawowe soczewki jednoogniskowe. Nie ma możliwości wyboru bardziej zaawansowanej technologicznie soczewki. Jeśli pacjent zdecyduje się na soczewki nowszej generacji musi zgłosić się na operację w prywatnym ośrodku i opłacić pełny jej koszt.

Soczewka może być wieloogniskowa, może też dodatkowo mieć na przykład filtr UV bądź filtr światła niebieskiego. Im bardziej nowoczesna soczewka, tym wyższy jej koszt. Ceny soczewek sięgają nawet 4000zł, są to jednak te najbardziej zaawansowane. Soczewki niższej generacji kosztować będą od kilkuset do około tysiąca złotych.

Niejednokrotnie kliniki podają oddzielnie cenę badania kwalifikacyjnego i oddzielnie cenę zabiegu. Badanie kwalifikacyjne w Krakowie kosztować może około 250-300zł, zabieg zaś od 5000zł do nawet 8000zł. Tu również cena będzie się wahać zależnie od wybranej kliniki i oferowanego pakietu. Bywa, że w cenie zabiegu zawiera się zabieg i jedna wizyta kontrolna po zabiegu, a za kolejne konsultacje (jeśli będzie taka potrzeba) należy zapłacić oddzielnie dodatkowe 100 lub 200zł.

Zobacz również