img

Zespół suchego oka - ile trwa leczenie?

​Zespół suchego oka to niezbyt poważne schorzenie, nie należy go jednak bagatelizować. Nie powoduje wprawdzie poważnych zaburzeń widzenia, nie może też doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Pacjenci cierpiący na zespół suchego oka skarżą się jednak na duży dyskomfort, utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności i bardzo częste uczucie przemęczenia oczu. Dlatego też warto zareagować, gdy zauważymy u siebie objawy zespołu suchego oka.
Podrażnienie oczu, swędzenie, potrzeba pocierania ich - to tylko niektóre z objawów, które powinny nas zaalarmować. Wśród innych warto wskazać uczucie piasku pod powiekami, czasem mgłę na oczach, trudności w otwieraniu oczu rano. Objawy te mogą jednak oznaczać też inne problemy ze wzrokiem, dlatego warto wybrać się do okulisty, który zbada nasze oczy i zdiagnozuje, czy faktycznie jest to zespół suchego oka. Jeśli okaże się, że tak, lekarz pomoże też dobrać odpowiednie metody leczenia. 

Zespół suchego oka - jakie są przyczyny?

Wśród przyczyn powstawania zespołu suchego oka najczęściej wymieniana jest długotrwała praca przed komputerem bądź innym ekranem, czy praca w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nie są to jednak jedyne faktory, które mogą przyczynić się do rozwoju tej dolegliwości. ZSO występuje częściej u osób powyżej 40 roku życia. Ponieważ zespół suchego oka może być spowodowany nie tylko niedoborem łez, ale też ich nieodpowiednim składem chemicznym, niejednokrotnie jego rozwój związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. Do tego z kolei przyczynić może się menopauza, antykoncepcja hormonalna, czy zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Na zespół suchego oka narażone są też osoby noszące soczewki kontaktowe, palące papierosy, bądź po prostu przebywające często w zakurzonych, zadymionych pomieszczeniach, a nawet cierpiące na cukrzycę. 

Zespół suchego oka - ile trwa leczenie, a ile rekonwalescencja?

Istnieje kilka sposobów leczenia zespołu suchego oka. Przede wszystkim zaleca się unikanie tego, co pogarsza stan filmu łzowego w oczach - przesadnie suchych, zadymionych pomieszczeń, klimatyzacji, długotrwałego przebywania przed komputerem bez przerwy. Okulista może zalecić konkretne krople do oczu, które pozwolą wspomóc nawilżenie oczu, a co za tym idzie, zniwelować objawy zespołu suchego oka.
Inną możliwością są zatyczki do kanalików łzowych. Kanaliki łzowe znajdują się w wewnętrznych kącikach oczu. To przewody, którymi łzy spływają do jamy nosowej. Ich zakorkowanie powoduje, że większa ilość łez pozostaje na powierzchni oka, wspomagając jego nawilżenie. Zatyczki mogą być wykonane z silikonu, bądź hydrożelu, są niewyczuwalne i bezpieczne. Ich dużą zaletą jest możliwość usunięcia, gdy stan filmu łzowego u pacjenta poprawi się. Na rynku są też obecnie dostępne zatyczki rozpuszczalne, które po czasie do 12 tygodni znikają samoistnie.
Istnieją też rozwiązania zabiegowe. Jednym z nich jest IPL, czyli intensywna terapia światłem. W zabiegu tym stosuje się impuls białego światła na tkanki wokół oczu, by pobudzić gruczoły odpowiedzialne za produkcję łez. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i powinien być powtórzony przynajmniej kilkakrotnie, by dać rzeczywiste efekty.
Drugim zabiegiem, który może pomóc pacjentom z zespołem suchego oka jest masaż i rozgrzewanie gruczołów do odpowiedniej temperatury, co ma pomóc pozbyć się zalegającej wydzieliny, która może przeszkadzać w produkowaniu łez.
Żaden z tych zabiegów nie jest inwazyjny, ani nie ingeruje bezpośrednio w gałkę oczną, nie ma więc żadnego zagrożenia dla wzroku. Nie jest też wymagana rekonwalescencja, pacjent może wrócić do wszystkich codziennych czynności praktycznie od razu po wykonaniu zabiegu.
 

Zobacz tutaj, jak objawia się zespół suchego oka -> https://vidiummedica.pl/jak-objawia-sie-zespol-suchego-oka/

 

Zobacz również