img

Skąd bierze się nadwzroczność?

Nadwzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Ocenia się, że po krótkowzroczności, najwięcej osób cierpi właśnie na nadwzroczność. Wada ta związana jest z nieprawidłowościami w budowie gałki ocznej. Powodują one, że światło nie pada, tak jak powinno, na siatkówkę oka, ale raczej za nią. To z kolei doprowadza do niewyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Widzenie dali pozostaje niezmienione, choć w przypadkach silnej nadwzroczności również przedmioty oddalone mogą być rozmazane.

Najczęstsze przyczyny i objawy nadwzroczności

Istnieją dwie podstawowe przyczyny wystąpienia nadwzroczności. Pierwszą jest zbyt krótka gałka oczna, powodująca przesunięcie miejsca, na które pada widziany obraz. Druga to zbyt płaska soczewka lub rogówka oka, co z kolei wpływa na załamywanie się światła.

Jeśli natomiast chodzi o to, czym spowodowana może być nadwzroczność, warto wiedzieć, że istnieje kilka jej rodzajów. Przede wszystkim występuje nadwzroczność fizjologiczna. Objawia się ona u małych dzieci i najczęściej zanika samoistnie około 7 roku życia. Oprócz tego najczęstszym rodzajem nadwzroczności jest nadwzroczność jawna, kiedy ostrość widzenia z bliska jest wyraźnie słabsza. Może też jednak zdarzyć się tak, że dzięki zdolności akomodacji, oko będzie „nadrabiać” braki w ostrości widzenia z bliska. Mówimy wówczas o nadwzroczności utajonej. W tym wypadku, choć wzrok wydaje się w porządku, oczy będą zdecydowanie szybciej się męczyć, mogą też wystąpić bóle głowy. Wreszcie istnieje nadwzroczność starcza, która dotyka osoby po 60 roku życia.

Jak często występuje nadwzroczność?

Jak zostało wspomniane na początku, nadwzroczność jest drugą, po krótkowzroczności, najczęstszą wadą wzroku. Ocenia się, że cierpi na nią około 15% populacji Polski. To niemal 6mln osób. Na szczęście nadwzroczność jest stosunkowo łatwa do skorygowania i raczej nie grozi całkowitą utratą wzroku. Można leczyć tę wadę wzroku dzięki okularom lub soczewkom kontaktowym, a także z pomocą zabiegów laserowych.

Kto jest szczególnie narażony na nadwzroczność?

Nadwzroczność może wystąpić u osób w każdym wieku. U dzieci do 7 roku życia nie koryguje się jej, jako, że istnieje duża szansa samoczynnego zaniku wady wraz z rozwojem dziecka. Należy jednak mieć na uwadze, że nadwzroczność ma podłoże genetyczne i może być odziedziczona. W jeszcze innych wypadkach nadwzroczność występuje jako powikłanie innych chorób, na przykład u pacjentów z odklejającą się siatkówką, czy u cukrzyków. Nie ma, niestety, skutecznych działań profilaktycznych przeciwko nadwzroczności, należy jednak zawsze dbać o oczy poprzez regularne badania, odpowiednią dietę, czy noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem.

Zobacz również