img

Jak wybrać okulistę dla dziecka?

Każde dziecko powinno co pewien czas profilaktycznie odwiedzać dentystę. Oczywiście jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego lub pojawia się wada wzroku, do okulisty należy chodzić częściej. Zawsze jednak ważne jest, by wybrać odpowiedniego lekarza. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Kiedy powinniśmy pierwszy raz iść z dzieckiem do okulisty? Jeśli nie zauważymy niczego niepokojącego, to zalecana jest profilaktyczna wizyta między drugimi a trzecimi urodzinami. Wówczas lekarz sprawdzi budowę oka i zbada, czy nie ma żadnych problemów z ostrością widzenia. Oczywiście może się też pojawić konieczność wcześniejszej wizyty. Co może być jej powodem?

Najczęściej maluchy trafiają do okulisty dziecięcego z powodu zeza. Warto pamiętać, że tak zwany zez wczesnodziecięcy powinien zaniknąć po pierwszych trzech miesiącach życia. Jeśli utrzymuje się dłużej, warto iść do okulisty. Co ważne możemy oczywiście skorzystać z porady refundowanej przez NFZ – wystarczy poprosić pediatrę o skierowanie do poradni okulistycznej dla dzieci. Także sam pediatra podczas wizyt, które odbywamy z niemowlęciem w pierwszym miesiącu jego życia powinien zwracać uwagę na narząd wzroku. Przede wszystkim na to, czy oczy są równej wielkości, nie występują żadne nieprawidłowości w ich budowie, czy na przykład wspomniany wyżej zez. Powodem do niepokoju są też szybkie ruchy gałek ocznych, mogą one być objawem występowania oczopląsu. Ważne jest też, czy oczy nie są podrażnione, nie pojawia się wydzielina ropna.

Bardzo ważne jest też zwracanie uwagi na to, czy dziecko widzi prawidłowo – najpóźniej w ósmym tygodni użycia dziecko powinno zacząć nawiązywać kontakt wzrokowy. Jeśli tego nie robi przyczyny mogą być różne, ale wskazana jest wizyta u okulisty by sprawdzić, czy maluch dobrze widzi. Oczywiście nie możemy tu użyć klasycznej tablicy, jaką bada się wzrok dorosłych i starszych dzieci, ale okulista sprawdza na przykład czy niemowlę wodzi wzorkiem za przesuwającymi się przedmiotami. Jeśli tego nie robi, możliwe, że po prostu nie widzi ich dobrze. Do okulisty warto też udać się, jeśli rodzice malucha mają wadę wzroku, bo oznacz to, że ryzyko jej wystąpienia u dziecka jest zwiększone.

U starszych dzieci naszą uwagę powinno zwrócić pocieranie i mrużenie oczu, przesuwanie się blisko ekranu podczas oglądania bajki czy przybliżanie książeczki do oczu. Także niechęć do oglądania obrazków, wskazywania ich, problemy z odróżnianiem narysowanych przedmiotów od tła – to wszystko może być powodowane przez nieprawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Jak wybrać okulistę dla dziecka?

Przede wszystkim należy udać się do okulisty dziecięcego - mamy wówczas gwarancję, że to specjalista zajmujący się najmłodszymi pacjentami. Badanie okulistyczne może być dla dziecka stresujące- także dla już nieco starszego. Dlatego ważne jest też, by okulista miał dobre podejście do dzieci. Powinien być cierpliwy i empatyczny, umieć stworzyć przyjazną atmosferę i w prostych słowach wytłumaczyć dziecku, na czym polega badanie i co będzie się działo. Dobrze, jeśli dysponuje gabinetem przystosowanym dla małych pacjentów – kolorowe i atrakcyjne przedmioty złagodzą stres związany z wizytą. Istotne jest też, by okulista dziecięcy nie zbywał rodziców, chętnie i wyczerpująco odpowiadał na ich pytania.

Aby znaleźć dobrego okulistę dla dziecka warto poprosić o rekomendację znajomych, którzy już byli na wizycie ze swoimi dziećmi lub swojego lekarza pediatrę. Warto też sprawdzać opinie o okulistach w internecie.

Zobacz również