img

Refrakcyjna wymiana soczewki - powikłania

Dysfunkcje narządu wzroku dotyczą coraz większej liczby osób. Eksperci przewidują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa w wielu krajach na świecie problem będzie się pogłębiać. Konwencjonalną metodą korygowania wad wzroku jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się także metody alternatywne, przede wszystkim refrakcyjna wymiana soczewki. Osoby zainteresowane takim zabiegiem mają zwykle szereg pytań dotyczących samej operacji i okresu rekonwalescencji. Postanowiliśmy wyjaśnić kilka z najczęściej poruszanych kwestii. 

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesna metoda operacyjna umożliwiająca trwałe skorygowanie wady wzroku. Zabieg jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcieliby uwolnić się od okularów czy szkieł kontaktowych. Z refrakcyjnej korekcji wzroku mogą skorzystać również osoby, które z jakichś względów nie kwalifikują się do laseroterapii. Zabieg polega na zastąpieniu naturalnej soczewki pacjenta specjalnym implantem wewnątrzgałkowym. Rodzaj implantu dobierany jest indywidualnie. Ostatecznego wyboru dokonuje sam pacjent – po wcześniejszej konsultacji z optometrystą lub okulistą. Operacja odbywa się w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności zostawania na noc w klinice czy szpitalu. Pacjent może wrócić do domu już kilka godzin po zabiegu. Refrakcyjna wymiana soczewki jest całkowicie bezbolesna. Ponieważ jest to metoda małoinwazyjna, nie trzeba podawać narkozy – wystarczy znieczulenie miejscowe w formie kropli do oczu. Pacjent przez cały czas zachowuje pełną świadomość i pozostaje w kontakcie z personelem medycznym. Pierwsza część zabiegu polega na rozbiciu naturalnej soczewki oka przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki. Ponieważ pacjent nic nie czuje, nie wywołuje to żadnego dyskomfortu. Kolejny etap to wykonanie małego nacięcia i wprowadzenie przez nie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Implant wykonany jest z materiałów tolerowanych przez tkanki, dlatego okres adaptacji jest krótki. Sama operacja trwa kilkanaście minut. Rana w oku goi się szybko i nie ma potrzeby zakładania szwów.

Co robić po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki następuje okres rekonwalescencji. Jego długość jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań danego pacjenta. W tym czasie należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza: unikać wysiłku fizycznego (przede wszystkim dźwigania ciężkich przedmiotów), stosować przepisane krople do oczu, nie zaciskać mocno powiek, wychodzić na zewnątrz w okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz przestrzegać terminów wizyt kontrolnych.

Czy mogą wystąpić powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki?

Ponieważ refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem małoinwazyjnym i nieskomplikowanym, powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Należy jednak pamiętać, że – tak jak każda operacja – zabieg obarczony jest pewnym ryzykiem. W okresie pooperacyjnym mogą wystąpić takie komplikacje, jak: przejściowe podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, krwotok do wnętrza oka, pogorszenie przejrzystości rogówki, świetliste aureole wokół źródeł światła (efekt halo), obrzęki siatkówki, przemieszczenie implantu wewnątrzgałkowego oraz zapalenie przedniego i tylnego odcinka oka. Jeśli pacjent po operacji zaobserwuje jakiekolwiek pogorszenie widzenia lub będzie odczuwał nieprzemijający ból, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z okulistą.

 

 

 

Zobacz również