img

Zaćma – skąd bierze się to podstępne schorzenie?

Ogromna większość współcześnie żyjących seniorów miała już w jakiś sposób do czynienia z zaćmą – niektórzy zmagali się z nią osobiście, inni doskonale znają ją z opowieści swoich znajomych równolatków, czy też kogoś z rodziny. Na czym polega zaćma i skąd w ogóle się bierze?

Czym dokładnie jest zaćma?

Zaćma, zwana też często kataraktą, jest schorzeniem narządku wzroku, które polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, aż do całkowitej utraty jej przejrzystości. Nietrudno zgadnąć, że proces ten niesie ze sobą bardzo konkretne objawy – pojawiają się postępujące nieprawidłowości w widzeniu; obraz jest m.in.: nieostry, rozmazany, do tego mogą występować zaburzenia właściwego postrzegania barw czy zwiększona męczliwość oczu. Mimo tak wyraźnie zaznaczonych objawów trzeba się liczyć z tym, że początkowa faza rozwoju zaćmy zwykle przebiega niepostrzeżenie, nie dając żadnych symptomów. Dlatego ważne jest, by regularnie odwiedzać okulistę i badać swój wzrok oraz by nie zwlekać z wizytą, gdy tylko zauważymy wystąpienie jakichkolwiek niepokojących oznak.

Przyczyny zaćmy

Dobrze, skąd zatem bierze się zaćma? Najprościej mówiąc, katarakta to proces związany z naturalnym starzeniem się organizmu. Statystycznie, w większości przypadków występuje u osób starszych, a „winne” jest tu najprawdopodobniej odkładanie się w soczewce różnych substancji, na skutek nie do końca prawidłowo przebiegających procesów metabolicznych. Wzrastająca ich ilość powoduje, że soczewka stopniowo traci swoją przejrzystość i zaczynają występować wymienione wcześniej objawy. Wspomnieliśmy, że zaćma w większości dotyczy seniorów - a co z pozostałymi przypadkami? Katarakta może pojawiać się także u osób młodych – wtedy zmiany nie są wynikiem starzenia się organizmu, tylko wywołuje je uraz oka, nadużywanie niektórych leków lub inny proces chorobowy, np. cukrzyca czy stan zapalny.

Jak leczyć zaćmę?

Tylko operacyjnie! Jest to właściwie jedyny skuteczny sposób leczenia zaćmy. Stosowanie leków w tym przypadku niestety nie pomoże. Aby zakwalifikować się do zabiegu usunięcia katarakty należy przejść kilka badań, ale schorzenie nie musi być w dalekim stadium rozwoju – o leczeniu można myśleć już przy wykryciu zaćmy, na wczesnym jej etapie. Sam zabieg usunięcia katarakty jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych na świecie; jest prosty, krótki (trwa zaledwie kilka-kilkanaście minut!) i bardzo bezpieczny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (zapewniającym bezbolesność); lekarz za pomocą ultradźwięków kruszy, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę, w jej miejsce wszczepiając nową, wykonaną z przyjaznych dla oka biomateriałów. Zabiegowi takiemu możemy poddać się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami w Krakowie i Warszawie. Opieka wykwalifikowanych specjalistów sprawi, że poczujemy się bezpiecznie i komfortowo, a po wszystkim będziemy mogli znów cieszyć się dobrym wzrokiem!

Zobacz również