img

Refrakcyjna wymiana soczewki a promieniowanie UV

Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z najnowocześniejszych metod korygowania wad wzroku. Polecana zwłaszcza osobom starszym i tym, którzy nie mogą się zakwalifikować do laserowej operacji oczu. Powodów ku temu może być kilka - zbyt cienka rogówka, bądź zbyt zaawansowana wada wzroku. W tego typu przypadkach właśnie refrakcyjna wymiana soczewki może okazać się idealnym rozwiązaniem. W przypadku osób starszych zabieg ten zalecany jest przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze nowoczesne soczewki wszczepiane w ramach refrakcyjnej wymiany mogą zostać dobrane tak, aby skorygować kilka wad wzroku jednocześnie. Tak zwane soczewki wieloogniskowe pozwalają na zniwelowanie zarówno krótkowzroczności, jak i starczowzroczności, a nawet astygmatyzmu. Dzięki temu osoba, która do tej pory potrzebowała dwóch par okularów, po zabiegu nie będzie potrzebować żadnej. Dodatkowo, refrakcyjna wymiana soczewki stanowi ochronę przed zaćmą. Sztuczna soczewka nie zmętnieje, pacjent może mieć więc pewność, że jest zabezpieczony przed kataraktą.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest szybki, bezbolesny, bezpieczny i szalenie skuteczny. Cała operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Naturalna soczewka jest rozbijana, a następnie usuwana z oka. Na jej miejsce zaś wprowadza się syntetyczny implant, przygotowany uprzednio indywidualnie dla danego pacjenta.

Co to jest promieniowanie UV i jaki ma wpływ na wzrok?

Jednym z zagrożeń dla naszego wzroku w codziennym życiu jest promieniowanie UV. Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie docierające do Ziemi ze słońca. Można podzielić je na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC, zależnie od długości fal. Promieniowanie UVC jest w całości pochłaniane przez ziemską atmosferę. UVB jest pochłaniane jedynie częściowo, a UVA w całości dociera do powierzchni ziemi. Jest ono potencjalnie szkodliwe, zarówno dla naszej skóry, jak i naszych oczu. Dlatego też należy się przed nim chronić. Na skórę stosować możemy kremy z filtrem. A co z oczami?
Z pomocą przychodzą okulary przeciwsłoneczne. Utarło się przekonanie, że promieniowanie UV jest najgroźniejsze w samo południe, nie jest to jednak prawda. W godzinach południowych słońce stoi wysoko nad horyzontem, nie świeci więc prosto w oczy, które dodatkowo chronione są przez brwi. O wiele gorzej jest rano i popołudniu. Dlatego ważne jest, by nosić okulary słoneczne przez cały dzień. Ponadto należy o nich pamiętać nie tylko latem, ale także zimą, gdy słońce może dodatkowo odbijać się od śniegu. Również w pochmurne dni promieniowanie UV jest groźne i choć wtedy bardzo ciemne szkła nie są potrzebne, filtr UV będzie nas chronił. Najlepszą ochronę gwarantują okulary z filtrem 400 - oznacza to, że szkła pochłaniają promieniowanie do 400nm. Fale promieniowania UVA sięgają 380nm, więc takie okulary będą nam zapewniać pełną ochronę.

Refrakcyjna wymiana soczewki a ochrona oczu przed promieniowaniem

Jedną z ogromnych zalet refrakcyjnej wymiany soczewki jest fakt, że można wybrać bardzo zaawansowane technologicznie implanty. Są one wprawdzie droższe, mają natomiast dodatkowe, bardzo użyteczne funkcje, jak na przykład filtr promieniowania UV. Już więc same soczewki wszczepione w oczy będą chronić nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto jednak nadal pamiętać o okularach słonecznych, nie tylko ze względu na ochronę przed UV, ale również przed samym blaskiem słońca, które może podrażniać oczy.
Nie ma przeciwwskazań do wykonania refrakcyjnej wymiany soczewki latem, gdy słońce jest mocniejsze. W pierwszych dniach po zabiegu oczy mogą być szczególnie wrażliwe na światło, koniecznie więc trzeba wyposażyć się w bardzo ciemne okulary, poza tym jednak promienie słońca nie mają wpływu na rezultaty operacji.

 

 

 

 

Zobacz również