img

Diagnostyka stożka rogówki

Rogówka to przednia część gałki ocznej, która składa się z nabłonka i śródbłonka. W wyniku choroby zwanej stożkiem rogówki staje się ona coraz cieńsza i z czasem przyjmuje coraz bardziej stożkowaty kształt, prowadząc do zaburzeń widzenia. Schorzenie to zwykle dotyka obu oczu i może się rozwijać nawet 10-20 lat. Choroby tej nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych i bolesnych powikłań. W skrajnych przypadkach może nawet zajść konieczność przeszczepu rogówki.

Stożek rogówki - co to jest?

Stożek rogówki to degeneracyjna, postępowa choroba rogówki oka. Schorzenie zwykle jest diagnozowane w okresie dorastania, a jego najostrzejsze stadium przypada między 20. a 30. rokiem życia. W wyniku choroby zmianie ulega budowa środkowej warstwy rogówki. Słabe włókna kolagenowe sprawią, że rogówka staje się coraz cieńsza i wyniku ciśnienia w oku zaczyna przybierać stożkowaty kształt. W zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do hydropsi, czyli przedarcia wewnętrznej błony granicznej i przedostania się do rogówki cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Po takim zdarzeniu przeszczep rogówki jest zwykle nieunikniony, dlatego okuliści przypominają o regularnym badaniu wzroku.

Stożek rogówki - przyczyny i objawy

Niestety nie są znane dokładne przyczyny powstania stożka rogówki, gdyż choroba stosunkowo jeszcze mało znana, o nieokreślonej etiologii. Prawdopodobnie, jednym z głównych czynników determinujących rozwój choroby są predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że u 7-10% osób zmagających się z tym schorzeniem, choroba ta występowała już wcześniej w rodzinie. Oprócz predyspozycji genetycznych lekarze zwracają uwagę, że choroby takie jest zespół Downa, astma, alergie czy nawet wiosenne zapalenie spojówek i rogówki mogą wpływać na rozwój choroby. Warto pamiętać, że intensywne tarcie oczu może przyspieszać rozwój choroby. W większości przypadków stożek rogówki rozwija się bardzo powoli. Pierwszymi objawami, na które zwykle skarżą się pacjenci to swędzenie i zaczerwienienie oczu, pogorszenie widzenia w nocy czy rozmywanie obrazu. Niestety, objawy te są zwykle lekceważone przez pacjentów i zgłaszają się oni do lekarza dopiero gdy choroba jest na zaawansowanym stadium.

Stożek rogówki - diagnoza

Podczas rutynowych badań kontrolnych może się zdarzyć, że wczesna postać stożka rogówki nie zostanie wykryta. Dlatego też, jeśli w naszej rodzinie
występowały przypadki tego schorzenia - warto chociaż raz w roku umówić się na topografię rogówki - specjalisty badanie okulistyczne. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje szansę pacjentowi to podjęcie skutecznego leczenia i zatrzymanie rozwoju choroby. Na rozwój stożka rogówki narażone są szczególnie osoby w wieku dojrzewania oraz osoby w wieku 30-35 lat. Warto zatem regularnie dbać o zdrowie naszych dzieci poprzez regularną profilaktykę okulistyczną. Zwłaszcza w przypadku, gdy wada wzroku u naszego dziecka postępuje dynamicznie i towarzyszy jej astygmatyzm, powinniśmy rozważyć wykonanie topografii rogówki w celu wyeliminowania istnienia stożka.

Chcesz dowiedzieć się więcej o diagnozie stożka rogówki? Zobacz tutaj -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/diagnoza-stozka-rogowki/

 

 

Zobacz również