img

Efekty po laserowej korekcji wzroku

Wielu pacjentów zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu polegającym na laserowej korekcji wzroku. Obawiają się oni długiej rekonwalescencji i konieczności powtarzania operacji. Wokół wspomnianych zabiegów przez lata narosło sporo mitów, choć najczęściej plotki powtarzane są przez osoby, które nigdy nie miały styczności z tego typu usługami. Czy jest się czego bać? Jakie pytania najczęściej nurtują pacjentów topowych klinik optycznych w naszym kraju?

Kiedy zobaczymy efekty laserowej korekcji wzroku?

W zależności od metody przeprowadzania zabiegu i rodzaju korygowanej wady poprawa ostrości widzenia następuje stopniowo. Ma to związek z powolnym gojeniem się rogówki, który może trwać nawet kilka miesięcy. Wahania ostrości widzenia mogą występować nawet przez 12 miesięcy od zabiegu. Nie należy się tym jednak martwić - różnice w widzeniu w stosunku do stanu przedoperacyjnego dostrzeżemy już po kilku, kilkunastu dniach od zabiegu. Wielu pacjentów różnice dostrzega już dzień po operacji. Laserowa korekcja wzroku to całkowicie bezbolesny i niezwykle skuteczny zabieg. Jego efekty będziemy mogli podziwiać przez długie lata.

Jak długo utrzymują się efekty laserowej korekcji wzroku?

Efekty zabiegu laserowej korekcji wzroku są trwałe. Po czterdziestym roku życia powinniśmy jednak być przygotowani, że może u nas zacząć rozwijać się starczowzroczność lub zaćma, na którą laserowa korekcja wzroku nie ma wpływu. Wówczas powinniśmy skorzystać z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek. Sztuczna soczewka w przeciwieństwie do naturalnej nie ma tendencji do mętnienia, a więc będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem aż do później starości. Starczowzroczność to naturalny proces starzenia się ludzkiego organizmu - spotyka to każdego z nas. Dzięki rozwojowi nowoczesnej medycyny okulistycznej możemy raz na zawsze zapomnieć o okularach.

Czy trzeba powtarzać zabieg laserowej korekcji wzroku?

Na szczęście nie. Ten bezpieczny i bezbolesny zabieg przeprowadzany jest przy użyciu najnowszych technologii, dzięki czemu w znakomitej większości przypadków nie ma potrzeby powtarzania zabiegów. W celu dopasowania odpowiedniej metody pacjent przed zabiegiem musi przejść szereg badań kwalifikacyjnych. Lekarz w ramach przygotowań do zabiegu każdorazowo wykonuje OCT tylnego odcinka oka i rogówki, pomiar szerokości źrenic i ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także badana jest biometria optyczna. Na tym etapie specjaliści wykonują również topografię rogówki oraz pomiar gęstości komórek śródbłonka.

W większości przypadków na podstawie tych badań lekarz podejmuje decyzje co do metody, która przyniesie u pacjenta najlepsze efekty. Zwykle specjaliści stosują metody FemtoLASIK lub ReLEx SMILE. Metoda FemtoLASIK vDesign pozwala usunąć wady w zakresie od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Ma zatem bardzo szerokie zastosowanie. Z metody ReLEx SMILE często korzystają natomiast sportowcy, gdyż dzięki minimalnemu cięciu naruszającym nabłonek rogówki, pacjent szybciej przechodzi przez okres rekonwalescencji, dzięki czemu łatwiej mu wrócić do aktywności fizycznych.

Zobacz również