img

Jak przygotować się do zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki?

Wszczepienie sztucznej soczewki to zabieg, którego nazwa wielu osobom przywodzi na myśl bardzo skomplikowaną operację. Jednak w rzeczywistości mamy tu do czynienia z tak zwaną chirurgią jednego dnia. Oznacza to, że po operacji pacjent nie musi pozostawać w szpitalu. Wystarczy krótki odpoczynek na sali pooperacyjnej i można już wracać do domu. W dodatku zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, podawanym do oka w postaci kropli. Dzięki temu jest to niewielkie obciążenie dla organizmu, a dla pacjenta fakt, że przez całą operację jest przytomny, także jest istotny i zwiększa jego komfort.

To, że wszczepienie sztucznej soczewki jest dość nieskomplikowanym zabiegiem okulistycznym nie oznacza, że nie trzeba się do niego dobrze przygotować. Jak to zrobić? Oto kilka porad.

Kwalifikacja do zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki

Przed każdym zabiegiem okulistycznym konieczna jest kwalifikacja. Wizyta kwalifikacyjna polega na wykonaniu bardzo dokładnych badan okulistycznych w celu ustalenia budowy oka, wielkości wady, ewentualnych innych schorzeń okulistycznych. Lekarza kwalifikującego do zabiegu interesuje też ogólny stan organizmu. Dlatego standardem jest zlecenie pacjentowi kompleksowych badań krwi. W szczególnych wypadkach lekarz może też zlecić dodatkowe badania – pamiętajmy, że nie wynika to z jego złej woli, a skrupulatność przekłada się tu bezpośrednio na bezpieczeństwo pacjenta.

Z tego też względu należy zaakceptować, jeśli okaże się, że lekarz odmawia kwalifikacji do zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki (dotyczy to zresztą każdego innego zbiegu z zakresu chirurgii okulistycznej) lub zaleca korzystanie z innej metody leżenia. Z pewnością jest to dyktowane wyłącznie troską o dobro pacjenta.

Kiedy już wiemy, że możemy skorzystać z zabiegu wszczepiania sztucznej soczewki, mamy wyznaczony termin zabiegu, możemy rozpocząć przygotowania. Ważne jest na przykład, by w odpowiednim okresie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. W przypadku soczewek twardych okres ten wynosi cztery tygodnie, natomiast w przypadku soczewek miękkich – dwa tygodnie. Jeśli lekarz zaleca stosowanie jakichkolwiek leków – należy brać je wedle harmonogramu.

Zaleca się też, aby w ciągu siedmiu dni przed zabiegiem nie wykonywać makijażu oczu. W przypadku pań noszących sztuczne rzęsy ważne jest też, aby tydzień przed zabiegiem zdjąć je z powiek.

Decydując się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki należy tez pamiętać o przygotowaniu się na czas po operacji. Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich zabiegów okulistycznych, dobrze jest mieć osobę towarzyszącą, która pomoże nam wrócić do domu. Ważne, żeby kierowca (osoba towarzysząca lub np. taksówkarz) został poinformowany o konieczności dość wolnej i łagodnej jazdy – ewentualne szarpnięcia mogą się negatywnie odbić na stanie oka po operacji.

Należy tez przygotować się na to, że po zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki nie będziemy mogli wykonywać wielu czynności. Przez dwa tygodnie nie wolno na przykład myć głowy, by jej nie przechylać i nie nalać wody z kosmetykiem do oka. Dlatego dobrze jest umyć włosy przed zabiegiem i zaopatrzyć się w suchy szampon, który ułatwi przetrwanie tego czasu. Przydatny może być też zakup kosmetyku do mycia twarzy bez użycia wody.

Zobacz również