img

Operacyjne leczenie zaćmy - najważniejsze infomacje

Zaćma (nazywana również kataraktą) jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób na całym świecie. Według najnowszych badań cierpi na nią aż dwadzieścia milionów ludzi. Liczba chorych z roku na rok się powiększa. W Polsce choruje na nią już ponad milion osób. Ze względu na przyczyny powstawania, wyróżnia się dwa rodzaje zaćmy: wrodzoną i nabytą. Jedyną skuteczną metodą usunięcia choroby jest leczenie operacyjne.

Czym jest zaćma?

Zaćma to jedna z najpoważniejszych chorób narządu wzroku. Choć powszechnie nazywana jest chorobą osób starszych, może rozwinąć się u pacjentów w każdym wieku. Polega na postępującym mętnieniu soczewki. Soczewka wchodzi w skład skomplikowanego systemu zwanego układem optycznym oka. Jej głównym zadaniem jest ogniskowanie wpadających do oka promieni światła na powierzchni siatkówki. Zdrowa soczewka jest strukturą przezroczystą, natomiast w oku zaatakowanym kataraktą staje się mlecznobiała. Zmętniała soczewka nie jest w stanie prawidłowo załamywać światła, w związku z czym chory ma problem z ostrością widzenia. Zaćmy nie da się wyleczyć ani okularami, ani soczewkami kontaktowymi. Aby przywrócić choremu dobrą jakość widzenia konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Objawy zaćmy

Głównym objawem zaćmy jest wspomniane wcześniej stopniowe pogarszanie ostrości widzenia, zwłaszcza z bliska. Osoby z zaćmą bardzo często skarżą się na przymglone widzenie i wrażenie patrzenia jakby przez mgłę. Charakterystycznymi dolegliwościami są także: większa niż zwykle męczliwość oczu, problemy z rozpoznawaniem kolorów, nadwrażliwość na światło i problemy z orientacją przestrzenną. Wiele osób sądzi, że wystarczy zmienić okulary na mocniejsze, a jakość wzroku się poprawi. Niestety, żadne okulary nie są w stanie skorygować zaćmy.

Metody leczenia zaćmy

Operacyjne usunięcie zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym w Polsce. W leczeniu zaćmy stosuje się najnowocześniejsze metody mikrochirurgiczne. Zabieg polega na usunięciu chorej soczewki i wszczepieniu do oka implantu wewnątrzgałkowego. Najlepsze efekty daje przeprowadzenie operacji we wczesnym stadium zaawansowania choroby. Ryzyko wystąpienia powikłań jest wtedy najmniejsze, a pacjent może cieszyć się wyraźnym widzeniem już na drugi dzień po operacji.

Przebieg operacji

Operację usunięcia zaćmy wykonuje się metodą fakoemulsyfikacji. Zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a następnie usuwana z oka za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Druga część zabiegu polega na wszczepieniu do oka soczewki sztucznej. Istnieje kilka rodzajów implantów stosowanych w leczeniu zaćmy. Typ soczewki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Zabieg trwa zazwyczaj 15-20 minut i jest całkowicie bezbolesny. W trakcie operacji wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie – nie ma więc potrzeby zakładania szwów. Oko znieczulane jest miejscowo przy użyciu kropli anestetycznych. Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas operacji przez cały czas czuwa anestezjolog. Operacja usunięcia zaćmy wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga pobytu w szpitalu. Klinikę można opuścić już kilka godzin po zabiegu. Ze względu na to, że nie jest konieczne podawanie narkozy, zabieg można wykonać również u tych chorych, u których nie można zastosować znieczulenia ogólnego lub okołogałkowego.

Zobacz również