img

Leczenie wad wzroku u dzieci. Jak rozpoznać, że dziecko ma wadę wzroku

Okuliści alarmują, że co drugie dziecko w wieku szkolnym ma wadę wzroku. Rodzice często bagatelizują pierwsze symptomy kłopotów z widzeniem. Wiele objawów pozostaje też zupełnie niezauważonych. Decyzja o wizycie u okulisty często zapada dopiero wtedy, kiedy problem staje się coraz bardziej uciążliwy. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku wad wzroku u dzieci kluczowe znaczenie ma jak najszybsze postawienie diagnozy. Wczesne rozpoznanie oznacza większą szansę na to, że dziecko będzie mogło prawidłowo funkcjonować. Jak rozpoznać, że dziecko ma wadę wzroku? Jak wygląda leczenie? Oto najważniejsze informacje.

Dlaczego dzieci mają problemy ze wzrokiem?

Żyjemy w czasach, w których dostęp do nowoczesnej technologii jest właściwie nieograniczony. Komputery, smartfony, tablety – takie urządzenia stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Korzystają z nich nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci. Wielu rodziców daje dziecku telefon „dla świętego spokoju”, by choć na chwilę móc odpocząć. Zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych w wielu przypadkach prowadzi do upośledzenia widzenia. Problemy z oczami zaczynają mieć coraz młodsze osoby. 34% dzieci w wieku szkolnym jest krótkowzrocznych, 29% ma astygmatyzm.

Jak zauważyć wadę wzroku u dziecka?

Pogorszenie jakości widzenia często wpływa na pojawienie się problemów z nauką. Dziecko nie może się skoncentrować i trudno mu skupić się na zadaniu. Wady wzroku prowadzą także do zmniejszenia sprawności fizycznej. Dziecku trudniej jest utrzymywać równowagę i orientować się w przestrzeni. Problemy z widzeniem mogą skutkować odsunięciem się od grupy rówieśniczej związanym z brakiem pewności siebie. Takie symptomy można zauważyć zarówno podczas lekcji, jak i w trakcie przerw. Problemy z widzeniem można rozpoznać także na podstawie zachowania dziecka w domu. Jeśli zauważymy, że nasz maluch niechętnie bawi się klockami, nie jest zainteresowany układankami ani grami planszowymi, siada blisko telewizora i mruży oczy, warto wybrać się z nim do okulisty. Gorsze widzenie nie zawsze jest jednak oznaką problemów ze wzrokiem. Może wystąpić także na skutek stresu, przemęczenia czy niewyspania. Jednak aby upewnić się, jakie są jego przyczyny, należy przeprowadzić odpowiednie badania.

Leczenie wad wzroku u dzieci

Najpowszechniejszą metodą leczenia wad wzroku u dzieci jest korekcja okularowa. Uzupełnieniem mogą być także ćwiczenia wzrokowe, mające na celu wzmocnienie oczu. U dzieci z nadwzrocznością stosowanie okularów nie zawsze jest konieczne. Często zdarza się bowiem tak, że wada ustępuje samoczynnie (dzieje się tak np. w niewielkiej nadwzroczności dotyczącej obojga oczu). Jeśli wada refrakcji wymaga jednak korekcji, stosuje się szkła lub soczewki plusowe. Ostateczną decyzję w tej kwestii zawsze podejmuje lekarz. W przypadku krótkowzroczności wada najczęściej ujawnia się około 7-8 lub 11-12 roku życia. Jeśli wada zostanie potwierdzona, dziecku zostaną przepisane okulary lub soczewki minusowe. Z kolei w leczeniu astygmatyzmu stosuje się specjalne szkła cylindryczne.

Zobacz również