img

Kiedy warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg umożliwiający osobom zmagającym się z wadami wzroku porzucenie okularów i przywrócenie prawidłowej ostrości widzenia. Kiedy można się na niego zdecydować i na czym tak właściwie polega?

Zrozumieć istotę wad wzroku

Zanim przyjrzymy się dokładnie refrakcyjnej wymianie soczewki, warto najpierw zrozumieć na czym polegają poszczególne wady wzroku. Kluczem do prawidłowego, ostrego widzenia jest ogniskowanie się promieni świetlnych z otaczającego nas świata na specjalnie przystosowanej do tego warstwie w oku, nazywanej siatkówką. W przypadku krótkowzroczności mamy do czynienia z sytuacją, gdy te wiązki światła skupiają się wcześniej, przed nią. W dalekowzroczności dzieje się to nieco dalej – już poza warstwą siatkówki. Z kolei w przypadku astygmatyzmu promienie światła ulegają rozproszeniu i ogniskują się w wielu różnych jej miejscach. Przyczyny tych wad mogą być różne – np. zbyt mała lub zbyt duża gałka oczna, czy też nieprawidłowa budowa rogówki. Efekty są za to dość podobne – widziany obraz jest nieostry i zamglony, mogą też występować bóle głowy.

Kliknij i dowiedz się więcej o refrakcyjnej wymianie soczewek --->  https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg polegający na usunięciu fizjologicznej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce nowej, wykonanej z przyjaznych dla organizmu materiałów. Implant ten umożliwia odpowiednie „pokierowanie” przechodzącymi przez niego wiązkami światła tak, aby znów skupiały się one precyzyjnie na siatkówce – co warunkuje prawidłową ostrość widzenia. Całość przeprowadza się w komfortowych dla pacjenta warunkach małej sali operacyjnej, przy miejscowym znieczuleniu (podawanym w postaci kropli), które sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Do tego, zwykle trwa zaledwie około 10 minut! Refrakcyjna wymiana soczewki jest przy tym nowoczesną i bardzo bezpieczną metodą, a jej popularność rośnie z roku na rok.

Kiedy dobrze jest wykonać taki zabieg?

Osoby, zmagające się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, starczowzrocznością lub astygmatyzmem, które chciałyby znów cieszyć się dobrą ostrością wzroku, a mają już dość okularów korekcyjnych, mogą poddać się zabiegowi refrakcyjnej wymiany soczewki właściwie w każdym momencie. Jedynym przeciwwskazaniem jest tu ciężki stan ogólny pacjenta. Szczególnie dobre efekty zabieg ten przynosi u osób starszych, które używają dwóch rodzajów okularów (do czytania i na co dzień) – umożliwia pozbycie się jednych i drugich! Podobnie rzecz ma się z pacjentami, którzy chorują na zaćmę – refrakcyjna wymiana soczewki leczy również to schorzenie i skutecznie zapobiega jego wystąpieniu w przyszłości. Inną formą terapii omawianych wad wzroku jest laserowa korekcja wzroku, jednak nie wszyscy pacjenci się do niej kwalifikują – z powodu np. zbyt cienkiej rogówki, czy też tzw. zespołu suchego oka. Wyjściem może być dla nich właśnie refrakcyjna wymiana soczewki, która - jak już wiemy - posiada znacznie mniej przeciwwskazań.

 

 

Zobacz również