img

Czy refrakcyjna wymiana soczewki jest dla mnie?

Wady wzroku jak krótkowzroczność i astygmatyzm są wciąż bardzo powszechne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, osób młodych i starszych. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy na co dzień narażeni jesteśmy na negatywne oddziaływanie ekranów, a powietrze jest zanieczyszczone - między innymi takie bowiem czynniki mogą wpłynąć na rozwój wady wzroku.
Na szczęście rozwija się również medycyna i technologia. Nawet przy dużych wadach wzroku pacjenci nie są już skazani na noszenie okularów. Są dużo wygodniejsze soczewki kontaktowe, a dla tych, którzy chcą na dobre pozbyć się wady wzroku, rozwiązania operacyjne. Nie każdy może poddać się operacji laserowej, istnieją pewne przeciwwskazania. Dla tych pacjentów jest też nowocześniejsza alternatywa. Refrakcyjna wymiana soczewki to jeden z najnowszych i najlepszych obecnie zabiegów, pozwalający na poprawę wzroku.

Refrakcyjna wymiana soczewki - co to jest?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg pozwalający na trwałą poprawę jakości widzenia. Jest to operacja szybka, bezpieczna i skuteczna. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani długiego pobytu w szpitalu.
Operacja polega na usunięciu soczewki pacjenta i wszczepieniu na jej miejsce implantu. Soczewka rozbijana jest za pomocą ultradźwięków i „wciągana” specjalnym urządzeniem, aby dokładnie oczyścić oko przed założeniem implantu. Syntetyczna soczewka wprowadzana jest do oka w formie rulonika, który rozwija się i układa pod rogówką.
Co istotne, sztuczna soczewka dopasowywana jest do pacjenta indywidualnie, zależnie od stanu jego wzroku, potrzeb i oczekiwań. Od najprostszych jednoogniskowych soczewek, po wieloogniskowe soczewki z filtrami UV, czy światła niebieskiego, pacjent wraz z lekarzem wybierają najlepszą możliwą opcję. Lekarz określa także dokładnie moc soczewki, wymaganą, by pacjent odzyskał ostrość widzenia. Wszystko to na podstawie wywiadu oraz badań kwalifikacyjnych. Gdy soczewka jest gotowa, pacjent może przystąpić do zabiegu.

Refrakcyjna wymiana soczewki - przy jakich wadach?

Wielką zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki jest fakt, że może ona zniwelować kilka wad jednocześnie. Nie jest istotne, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na poprawę ostrości widzenia nawet przy największych wadach, do kilkunastu dioptrii. Również u osób z mieszanymi wadami wzroku i cierpiących na przykład jednocześnie na krótkowzroczność i astygmatyzm.
Refrakcyjną wymianę soczewki zaleca się szczególnie osobom po 40 roku życia. Wiąże się to z faktem, że wraz ze starzeniem się całego organizmu również wzrok ulega pogorszeniu. Wiele osób po czterdziestce zaczyna nosić okulary do czytania, czasem drugą parę do dali. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na pozbycie się wszystkich okularów. Dodatkowo zabieg ten stanowi swego rodzaju profilaktykę zaćmy. Syntetyczna soczewka na pewno nie zmętnieje, więc po takiej operacji pacjent nie musi martwić się możliwością zapadnięcia na kataraktę.

Refrakcyjna wymiana soczewki - przeciwwskazania

To jeden z najbezpieczniejszych dostępnych obecnie zabiegów okulistycznych. W przeciwieństwie do laserowych operacji wzroku, do refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań. Jedyne, co wyklucza możliwość przeprowadzenia operacji to ciężki stan pacjenta. Refrakcyjną wymianę soczewki często wręcz poleca się osobom, które z różnych powodów nie mogą być zakwalifikowane do laserowych operacji wzroku. Przykładowo cienka rogówka u pacjenta wyklucza możliwość operowania laserowego, nie stanowi natomiast przeszkody do przeprowadzenia refrakcyjnej wymiany soczewki.

 

 

Zobacz również