img

Wpływ komputera na zespół suchego oka

Zespół suchego oka to dolegliwość dotykająca coraz więcej osób. Ocenia się, że obecnie nawet 17% ludzi na świecie cierpi z powodu suchych oczu. Jest to spowodowane ogólnym starzeniem się społeczeństwa (zespół suchego oka często występuje u osób starszych), ale też zmianami środowiskowymi, oraz zmianami stylu życia ludzi. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować rozwój zespołu suchego oka. Dolegliwość ta polega na niedostatecznej produkcji w gałkach ocznych łez, które mają za zadanie nawilżać powierzchnię oka. Zdarza się też, że poziom nawilżenia jest odpowiedni, ale za to skład chemiczny łez jest zaburzony, przez co nawilżenie oka nie jest skuteczne.

Zespół suchego oka - przyczyny i objawy

Suche oko objawia się przede wszystkim podrażnieniem gałek ocznych. Oczy są suche, zaczerwienione. Występuje pieczenie i swędzenie. Niejednokrotnie pacjenci skarżą się też na uczucie piasku pod powiekami. Objawy często nasilają się w nocy, kiedy produkcja łez naturalnie jest niższa, przez co oczy i tak są bardziej suche. Rano często występują problemy z otwarciem oczu, które są wtedy szczególnie podrażnione.
Przyczyn występowania zespołu suchego oka jest wiele. Niektóre z nich związane są z czynnikami wewnętrznymi, a niektóre z zewnętrznymi. Jednym z powodów ograniczenia produkcji łez jest po prostu wiek - u osób starszych naturalnie następuje zmniejszenie wydzielania łez. Powodem mogą być także zmiany hormonalne wynikające z przechodzenia menopauzy, albo ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Do innych przyczyn wewnętrznych zaliczyć można inne choroby, na przykład cukrzycę, czy schorzenia tarczycowe. Występowaniu zespołu suchego oka sprzyjają także kwestie stylu życia. Częste pływanie w chlorowanej wodzie, palenie papierosów, noszenie soczewek kontaktowych - to wszystko może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu filmu łzowego. Nie bez znaczenia jest także stan powietrza wokół nas - zanieczyszczenia powietrza, czy praca w klimatyzowanych pomieszczeniach może mieć negatywny wpływ na nasze gałki oczne. Popularną przyczyną występowania zespołu suchego oka jest też praca przy komputerze.

Zespół suchego oka a komputer

Każdy z pewnością niejednokrotnie słyszał zdanie „od ekranu psują się oczy”. Jest w tym pewna doza prawdy. Praca przy komputerze wpływa negatywnie na nasz narząd wzroku ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim ekrany LED emitują światło niebieskie, które w dłuższym okresie czasu powoduje podrażnienie i zmęczenie oczu, a także wpływa na oczy pobudzająco, przez co utrudnia zasypianie. Dotyczy to nie tylko ekranów komputera, ale także smartfonów, tabletów, a nawet elektronicznych billboardów. Ponadto w czasie pracy przy komputerze mrugamy nawet dwa razy mniej niż zazwyczaj, co powoduje wysuszenie oka i może ostatecznie doprowadzić do rozwoju ZSO. Kolejnym powodem, dla którego praca przy komputerze nie jest dla oczu korzystna jest fakt, że nasz wzrok przez długi czas skupiony jest na jednym przedmiocie znajdującym się blisko naszych oczu. Dlatego warto robić przerwy w pracy, by wykonać proste ćwiczenie polegające na skupianiu wzroku na zmianę na przedmiotach bliskich i dalekich.

Leczenie zespołu suchego oka

Nie istnieje obecnie metoda leczenia pozwalająca na całkowite uleczenie kanalików łzowych lub zmianę nieprawidłowego składu łez. Leczenie zespołu suchego oka polega na zapobieganiu objawom. Stosuje się do tego preparaty do aplikowania na oczy - krople nawilżające i sztuczne łzy. Zapewniają one nawilżenie oczu i pomagają chronić gałkę oczną przed drobnoustrojami. Warto również unikać sytuacji, gdy objawy mogą się nasilić. Jeśli to możliwe, trzeba chronić oczy przed dymem, klimatyzacją, czy silnym wiatrem.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również