img

Refrakcyjna wymiana soczewki a wiek

Wady wzroku mogą zdecydowanie utrudnić życie, i to niezależnie od wieku. Nie da się jednak ukryć, że z czasem nasz wzrok naturalnie może się pogarszać, i nawet osoby, które przez całe życie nie nosiły okularów, po 50 roku życia mogą nagle potrzebować nawet kilku par. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm - niejednokrotnie zdarza się, że pacjent ma kilka wad wzroku jednocześnie. Również u dzieci nierzadko zdarzają się dość poważne wady wzroku.

Nowoczesna technologia pozwoliła na opracowanie bardzo skutecznej i bezpiecznej metody korekcji wzroku, jaką jest refrakcyjna wymiana soczewki. Czy może ona być jednak przeprowadzona u pacjentów w każdym wieku?

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to innowacyjna metoda korygowania wzroku. Polega na usunięciu naturalnej soczewki u pacjenta i wszczepieniu na jej miejsce specjalnie przygotowanego implantu. Sztuczną soczewkę przygotowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg jest szybki, bezbolesny, wysoce skuteczny, a przede wszystkim - bezpieczny.
Przed operacją odbywa się dokładne badanie kwalifikacyjne. Wywiad z lekarzem okulistą oraz kompleksowa seria badań mają za zadanie określić jak najdokładniej stan wzroku pacjenta i wszystkie wady wzroku, z którymi się zmaga. To ważne, ponieważ na podstawie tych badań pacjent jest nie tylko kwalifikowany do operacji, ale też wyniki służą lekarzowi do opracowania informacji, jaka soczewka powinna być przygotowana. Następnie zamawia się zindywidualizowaną, dopasowaną idealnie do potrzeb pacjenta soczewkę.
Sam zabieg trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest ono aplikowane za pomocą kropli bezpośrednio na oko. Soczewka pacjenta zostaje rozbita ultradźwiękami, a następnie na jej miejsce wprowadza się implant. Oko zostaje zasłonięte opatrunkiem, który należy na oku zatrzymać przynajmniej do wizyty kontrolnej następnego dnia. Choć oko na ogół regeneruje się dość szybko, bo do kilku dni, mózg może potrzebować więcej czasu, aby przyzwyczaić się do nowego, polepszonego widzenia.

Czy wiek jest przeciwwskazaniem do refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg polecany szczególnie osobom po 45 roku życia. U osób starszych częściej zdarza się mieszana wada wzroku. Po 45 roku życia wiele osób musi nosić kilka par okularów. Oddzielnie do dali, oddzielnie do czytania, czy to komputera, bardziej aktywni seniorzy mogą potrzebować również soczewek kontaktowych, czy specjalnych okularów do sportu. Alternatywą są okulary progresywne, nie każdy jednak może przyzwyczaić się do takiej opcji. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na pozbycie się wszystkich okularów przy jednym zabiegu. Dodatkowo jest swego rodzaju profilaktyką przeciwko zaćmie - sztuczna soczewka na pewno nie zmętnieje z wiekiem.
Nie oznacza to jednak, że zabieg nie może być wykonany na osobach młodszych. Również pacjenci przed czterdziestką mogą zdecydować się na operację refrakcyjnej wymiany soczewki. Może to być bardzo wygodne rozwiązanie, a dodatkowo soczewka może zostać wyposażona w filtr UV, czy filtr światła niebieskiego (szkodliwego blasku płynącego z ekranów LED), co dodatkowo ochrania oczy.
Refrakcyjną wymianę soczewki rzadko kiedy przeprowadza się u dzieci. Bardzo młody wiek nie jest całkowitym przeciwwskazaniem, takie zabiegi jednak nie zdarzają się często. U dzieci częściej próbuje się skorygować wadę przede wszystkim okularami, nieco później można zaproponować także soczewki kontaktowe. Wymianę soczewki u dzieci stosuje się o wiele częściej w przypadku leczenia zaćmy, niż bardziej powszechnych wad wzroku.

 

Zobacz również