img

Różnice między zaćmą i jaskrą

Zmysł wzroku pełni ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Przeszło 80 % informacji o otoczeniu dociera do nas właśnie za pośrednictwem oczu. Nasze oczy są w stanie jednocześnie rejestrować informacje o obiektach znajdujących się w różnych odległościach, dzięki czemu możemy oglądać świat trójwymiarowo. Wzrok umożliwia nam odnajdywanie się w przestrzeni i znacznie ułatwia komunikację z innymi ludźmi. Niestety nie zawsze możemy cieszyć się nim w pełni. Problemy z widzeniem mogą wynikać z różnych przyczyn, wśród których znajdują się między innymi zaćma i jaskra. Ze względu na występujące pomiędzy nimi podobieństwa, schorzenia często są z sobą mylone. Są to jednak dwie zupełnie odrębne choroby. W dzisiejszym artykule wskażemy, jakie są między nimi różnice.

Jaskra i zaćma – dlaczego są mylone?

Podstawowym podobieństwem jest fakt, że zarówno w przypadku jaskry, jak i zaćmy, początkowe objawy mogą wydawać się choremu niezbyt niepokojące. Pogorszenie widzenia z bliska, zmniejszenie ostrości wzroku i wzmożona męczliwość oczu często mylona jest po prostu z krótkowzrocznością. Chorym wydaje się, że wystarczy kupić najzwyklejsze okulary w markecie, a problemy same znikną. To jednak najgorsze, co można zrobić – noszenie szkieł korygujących bez konsultacji ze specjalistą może poważnie zaszkodzić naszym oczom. Jaskra i zaćma są chorobami rozwijającymi się stopniowo, dlatego przez długi czas mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Bez wizyty u okulisty i wykonania odpowiednich badań wykrycie tych chorób w początkowej fazie jest praktycznie niemożliwe. Innym podobieństwem między jaskrą i zaćmą mogą być przyczyny ich powstawania. W przypadku obydwu schorzeń pod uwagę bierze się zarówno czynniki wrodzone, jak i nabyte. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania może być także naturalny proces starzenia się organizmu. Na tym podobieństwa między jaskrą i zaćmą jednak się kończą.

Zaćma i jaskra – różnice

Lista różnic między jaskrą a zaćmą jest bardzo długa. Zaćma polega na stopniowym mętnieniu soczewki, natomiast jaskra związana jest w głównej mierze ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej z powodu uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego. O ile początkowe objawy obydwu schorzeń mogą być podobne, o tyle na bardziej zaawansowanym etapie pojawiają się zasadnicze różnice. Najbardziej charakterystycznym objawem zaćmy jest zamglone, rozmazane widzenie. Źrenica traci swój naturalny kolor, stając się mlecznobiała lub szara. Chory zaczyna mieć coraz poważniejsze problemy z ostrością widzenia, oceną odległości i widzeniem w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Z kolei jaskra może wywoływać silne bóle oczu i głowy, widzenie tęczy naokoło źródeł światła i nudności (odmiana ostra) lub nieco łagodniejsze dolegliwości (odmiana podostra). Jeśli chodzi o leczenie, najważniejszą różnicą między jaskrą i zaćmą jest to, że tę pierwszą można w początkowej fazie poddać leczeniu farmakologicznemu. Z kolei leczenie zaćmy możliwe jest wyłącznie na drodze operacyjnej. Zmętniała soczewka jest usuwana z oka, a w jej miejsce zostaje wszczepiona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Efektem zabiegu jest przywrócenie pacjentowi ostrości widzenia już w niedługim czasie po operacji. Do leczenia zaćmy stosuje się różne rodzaje soczewek – typ implantu dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie.

Zobacz również