img

Laserowa korekcja wzroku i jej niezwykłe metody

Postępy współczesnej medycyny idące w parze z wysokim rozwojem technologicznym owocują w postaci wielu nowych metod leczenia różnych – nawet najpowszechniejszych – schorzeń. Takie właśnie możliwości jakiś czas temu otworzyły się przed osobami borykającymi się krótko- i nadwzrocznością oraz astygmatyzmem. Na czym dokładnie polega laserowa korekcja wzroku?

Kiedy oczom trzeba pomóc

Ludzie z wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm stanowią dziś bardzo dużą część społeczeństwa. Mówi się także o rosnącej liczbie dzieci, które mają kłopoty ze wzrokiem. Jest to więc kwestia, który dotyczy nas powszechnie – nawet jeśli nie osobiście, to kogoś z naszego najbliższego otoczenia. Istotą wymienionych wad wzroku jest ogniskowanie skupionych promieni świetlnych z otaczającego świata w nieprawidłowym punkcie. Naturalnie powinny one padać na siatkówkę, tymczasem u krótkowidzów ogniskują się przed nią, zaś u osób z nadwzrocznością – za nią. Z kolei u osób z astygmatyzmem wiązki światła padają rozproszone w różnych miejscach siatkówki. Efekty w każdym przypadku są podobne – spada ostrość wzroku i pojawiają się kłopoty z widzeniem. Aby niwelować utrudniające normalne funkcjonowanie objawy stosuje się okulary lub soczewki kontaktowe. Nowoczesną zaś alternatywę stanowi chirurgia refrakcyjna, a konkretniej - laserowa korekcja wzroku.

Metody laserowej korekcji wzroku

Założeniem laserowej korekcji wzroku jest takie ukształtowanie rogówki pacjenta, aby zaczęła ona "nakierowywać” promienie świetlne precyzyjnie na siatkówkę – co przywraca prawidłową ostrość wzroku. Zabieg trwa niezwykle krótko (jedynie kilka minut!), jest całkowicie bezbolesny (stosuje się miejscowe znieczulenie), a do tego bardzo bezpieczny. W laserowej korekcji wzroku używa się dwóch rodzajów laserów: excimerowego i femtosekundowego.

Dzisiejsza okulistyka oferuje nam kilka metod laserowej korekcji wzroku; choć technika wykonania jest w każdym przypadku nieco inna, efekt jest dokładnie taki sam. Wyróżniamy:
- metody powierzchniowe – należą do nich: PRK, EBK, transPRK; szczególnie polecane osobom o cienkiej rogówce lub narażonych na urazy. Usunięta w trakcie zabiegu warstwa nabłonka rogówki ulega z czasem stopniowej regeneracji.

- metody głębokie (płatkowe) - w tym przypadku w trakcie zabiegu wytwarzany jest tzw. płatek rogówki, który po zakończonej procedurze ulega zrośnięciu. Tymi metodami można korygować bardzo duże wady wzroku; charakteryzują się też krótszym czasem rekonwalescencji. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą głęboką jest FemtoLasik.

- metoda SMILE – to najnowocześniejsza metoda laserowej korekcji wzroku, o bardzo niskiej inwazyjności – wykonuje się jedno malutkie nacięcie – oraz wyjątkowo niewielkim ryzyku powikłań.

Laserowa korekcja wzroku daje dziś szansę na ostre widzenie bez konieczności używania okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych – a więc coś, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. Warto zainteresować się tym sposobem terapii wad wzroku – on naprawdę może odmienić życie!

Zobacz również