Zabiegi laserowej korekcji wzroku są coraz popularniejsze wśród osób z zaburzeniami widzenia. Są również coraz powszechniej dostępne i coraz tańsze. Istnieją różne technologie pozwalające na przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu, zależnie od wady wzroku pacjenta. Laserowo można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność, a nawet astygmatyzm. Na czym dokładnie polega laserowa operacja oczu, jak przebiega, i co najważniejsze - czy jest to zabieg bolesny?
Co i jak operuje się laserowo?
Do zabiegu laserowego zakwalifikowani mogą być pacjenci najczęściej między 21 a 50 rokiem życia. Nie każdą wadę wzroku można zniwelować tą metodą. Krótkowzroczność jest operowalna do około 10 dioptrii, nadwzroczność i astygmatyzm - do 6 dioptrii. Istnieją również schorzenia, które nie będą operowalne laserowo, ponieważ ich źródło nie leży w budowie oka.
Laserowa korekcja wzroku to bowiem nic innego, jak zmiana kształtu rogówki za pomocą lasera. Większość najbardziej powszechnych wad wzroku wiąże się właśnie z nieprawidłowym kształtem rogówki. Rogówka to część oka odpowiedzialna za skupianie promieni słonecznych na siatkówce. Odkształcona będzie te promienie skupiać w nieodpowiedni sposób, co powoduje zaburzenia widzenia, czyli inaczej wady wzroku. Okulary, czy soczewki kontaktowe pomagają zniwelować skutki zaburzonego widzenia, a z czasem nawet znacznie je poprawić. Alternatywą może być właśnie operacja laserowa, będąca o wiele szybszą i skuteczniejszą metodą leczenia wad wzroku.
Za pomocą lasera excimerowego lub lasera femtosekundowego modeluje się rogówkę nadając jej na powrót odpowiedni kształt gwarantujący skupianie promieni słonecznych na siatkówce we właściwy sposób. Dzięki temu okulary, czy soczewki kontaktowe nie są już więcej potrzebne, a po odpowiednim okresie rekonwalescencji i czasie na przyzwyczajenie się oka do nowego widzenia można cieszyć się pełnią zdrowego wzroku.
Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?
Cały zabieg trwa nie więcej niż kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Stosuje się znieczulenie miejscowe, pacjent cały czas pozostaje przytomny i jest w kontakcie z lekarzem. Zdarza się, że pacjent w którymś momencie operacji poczuje lekki nacisk na oko, nie daje to jednak wrażenia bólu, operacje laserowe są dla pacjentów na ogół bardzo komfortowe.
W czasie zabiegu pacjent leży na specjalnym łóżku, pod głową znajduje się podkładka ograniczająca ewentualne ruchy. Powieki muszą zostać unieruchomione. Znieczulenie miejscowe aplikuje się za pomocą kropli do oczu. Kilka godzin po zabiegu mogą one przestać działać i wówczas może pojawić się chwilowy dyskomfort. Zdarza się, że oczy łzawią i szczypią jakiś czas po zabiegu, nierzadkim objawem jest też światłowstręt. Dlatego też zaleca się, aby pierwsze godziny po zabiegu dać oczom odpocząć, nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Choć zabieg nie wymaga pozostania w szpitalu i można zaraz po operacji wrócić do domu, nie jest wskazane prowadzenie samochodu - lepiej wrócić taksówką, lub poprosić kogoś bliskiego o podwiezienie do domu. Lekarze polecają odpoczywać i dać oku przyzwyczaić się do stanu po operacji. W przypadku niektórych zabiegów na oko zakładana jest osłonka ochronna, którą można zdjąć najczęściej następnego dnia po zabiegu, w czasie wizyty kontrolnej. Czas rekonwalescencji może być różny. Niektórzy pacjenci potrzebują nieco więcej czasu na to, by przyzwyczaić się do nowego widzenia. Koniecznie trzeba w pierwszych dniach po zabiegu stosować się do zaleceń lekarza, używać przepisanych kropli i unikać przemęczania oczu. Pozytywne rezultaty zaś - wygoda nienoszenia okularów i soczewek oraz poprawa wzroku - widoczne są niemal od razu po operacji.