img

Co powinieneś wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Wady wzroku są bardzo powszechną dolegliwością. Okuliści alarmują, że prawie połowa Polaków boryka się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. Najpopularniejszym sposobem poprawy jakości widzenia są okulary lub soczewki kontaktowe. Jednak nie każdej osobie takie rozwiązanie odpowiada. Noszenie okularów i soczewek oznacza mniejszy komfort na co dzień. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla osób prowadzących aktywny tryb życia (m.in. dla zawodowych sportowców). Niechęć do okularów może wynikać także po prostu ze względów estetycznych. Coraz większą popularność zyskują więc alternatywne metody poprawy ostrości wzroku, przede wszystkim techniki laserowe. Dzięki laseroterapii można nie tylko skorygować, lecz także całkowicie usunąć wadę. Po wykonaniu zabiegu pacjent nie musi już nosić okularów ani soczewek kontaktowych. Szacuje się, że około 40 % Polaków wymaga korekty wad refrakcji, w związku z czym zainteresowanie zabiegami laserowymi jest stosunkowo wysokie. Co powinieneś wiedzieć o laserowej korekcji wzroku? Oto najważniejsze informacje.

Od kiedy stosuje się laserową korekcję wzroku?

Badania nad możliwością użycia lasera do leczenia wad refrakcji prowadzone były już od dawna. Historia laseroterapii w usuwaniu wad wzroku sięga lat 70. ubiegłego wieku. W roku 1970 naukowcy z Kolumbii wynaleźli laser excimerowy, który miał być stosowany do usuwania wad refrakcji. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem lasera przeprowadzono w roku 1985. Kilka lat później laser excimerowy został zatwierdzony do leczenia wad wzroku przez Kanadę i Stany Zjednoczone. Techniki laserowe były od tej pory cały czas udoskonalane, czego efektem było wynalezienie metod LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis), LASEK (Laser Subepithalial Keratomileusis), EPI-LASIK, Intra-LASIK, Femto-LASIK, SBK LASIK, EBK oraz TransPRK.

Które wady wzroku można leczyć laserowo?

Korekcji laserowej można poddać najpopularniejsze wady wzroku. Laseroterapia służy do usuwania krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Tą metoda można skorygować także ich kombinacje.

Czy korekcja laserowa wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu?

Laseroterapia jest jedną z najnowocześniejszych, a przy okazji najmniej inwazyjną spośród wszystkich metod usuwania wad wzroku. Wykorzystanie zaawansowanej technologii pozwala na przeprowadzenie zabiegu w warunkach ambulatoryjnych w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Laser nie ma bezpośredniej styczności z gałką oczną, a cała procedura wykonywana jest przy użyciu wiązki światła. Ponieważ laseroterapia nie wymaga podania narkozy, a jedynie znieczulenia miejscowego w formie kropli, pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Korekcja laserowa jest świetnym sposobem na trwałe pozbycie się wady refrakcji. Metoda charakteryzuje się nie tylko skutecznością, lecz także wysokim stopniem bezpieczeństwa. Efekty zabiegu można przewidzieć już na etapie badań kwalifikacyjnych. Są one obowiązkowe dla każdej osoby zamierzającej poddać się LKW. Na ich podstawie lekarz ocenia, jaka metoda laseroterapii będzie najodpowiedniejsza dla danego przypadku. Na bezpieczeństwo zabiegu wpływa zastosowanie najnowocześniejszej technologii. Podczas operacji wykorzystuje się laser z możliwością śledzenia ruchu w sześciu płaszczyznach. Dlatego gdy pacjent, zamiast patrzyć prosto, zapomni się i spojrzy w bok, urządzenie przerywa pracę. Daje to pewność, że wiązka światła laserowego nie przeniknie do innych części oka.

Zobacz również