img

Laserowa korekcja wzroku - dlaczego warto się nią zainteresować?

Jeszcze kilka dekad temu większość wad wzroku była nieoperacyjna i wiązała się z koniecznością noszenia okularów korekcyjnych. Takie rozwiązanie niestety nie leczy genezy wad wzroku, a jedynie pozwala zminimalizować uciążliwe objawy. Na szczęście pod koniec ubiegłego wieku nastąpiła znaczący rozwój chirurgi okulistycznej i dziś zabiegi laserowej korekcji wzroku są niezwykle popularne w Europie i Ameryce Północnej. Skąd się bierze tak duże zainteresowanie zabiegami tego typu?

Zalety laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku gwarantuje szybki i trwały efekt. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a wielu pacjentów zaczyna dostrzegać różnice w widzeniu już dzień po zabiegu. Pełny okres rekonwalescencji trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Dzięki laserowej chirurgii refrakcyjnej możemy zapomnieć o noszeniu okularów. Osoby, które zdecydowały się na ten zabieg, zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt - komfort. Laserowa korekcja wzroku pozwala pożegnać się z ograniczeniami wynikającymi z wad wzroku oraz przywrócić młodzieńczy wizerunek.

Jakie schorzenia i choroby można leczyć laserową korekcją wzroku?

Przy pomocy laserowej korekcji wzroku możemy bezpiecznie operować popularne wady refrakcji - krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zakres możliwości lasera jest naprawdę szeroki. W przypadku wad sferycznych możemy usunąć wady w przedziale od -12,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6,0 dioptrii cylindra w przypadku astygmatyzmu. Na podstawie przeprowadzanego badania kwalifikacyjnego i wywiadu lekarskiego ustala się najlepszą metodę dla pacjenta - większość klinik oferuje kilka metod laserowej korekcji wady wzroku. Odpowiedni dobór zabiegu ma kluczowe znacznie dla wykonywanego zawodu lub codziennej aktywności fizycznej.

Jakiekolwiek powikłania dotyczą mniej niż 1% operowanych. Nawet jeśli one występują - zwykle przybierają one formę stanów zapalnych, wtórnego astygmatyzmu czy przymglenia rogówki. W celu uniknięcia powikłań pamiętajmy, aby stosować się do wszelkich zaleceń lekarza - zwłaszcza w okresie rekonwalescencji.

Czy laserowa korekcja wzroku jest droga?

Jest to rozwiązanie jednorazowo droższe niż zakup okularów korekcyjnych, jednak zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadza się jednorazowo, a jego efekty są trwałe przez wiele lat. Jeśli zsumujemy zatem wartość oprawek, szkieł, soczewek kontaktowych czy inny dodatkowych akcesoriów niezbędnych do dobrego widzenia, może się okazać, że w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie korzystniejsze dla naszego budżetu. Nie zapominajmy również o wygodzie i komforcie, jakie dają efekty laserowej korekcji wzroku. Niestety, zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest w naszym kraju refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i tego typu operacje wykonuje się wyłącznie w prywatnych ośrodkach okulistycznych. Popularność zabiegu potwierdza jego skuteczność - bez wątpienia jest to jedna z najlepszych inwestycji w nasze codzienne zdrowie i komfort.

Zobacz również