img

Laserowa korekta wzroku a latanie samolotem

Laserowa korekta wzroku to coraz popularniejszy i coraz bardziej powszechny zabieg. Laserowo można leczyć takie schorzenia oczu, jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Choć pozwala na skuteczną poprawę wzroku, należy pamiętać, że laserowa korekta jest dość poważną ingerencją w narząd, jakim jest oko, w związku z czym zalecana jest ostrożność, szczególnie w pierwszych dniach, czy tygodniach po zabiegu. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy można latać samolotem po zabiegu laserowej korekty wzroku?

Nie jest prawdą, że po operacji laserowej oczu w ogóle nie można latać samolotem. Należy jednak, szczególnie bezpośrednio po zabiegu, odpowiednio zadbać o oczy. Tak poważna ingerencja w rogówkę nie pozostaje bez śladu, w związku z czym, zwłaszcza pierwsze dni, czy tygodnie po zabiegu, to czas, gdy oczy powinny wypoczywać i należy dać im odpowiednio dużo czasu na regenerację.

Regeneracja po laserowej operacji oczu

Ile ta regeneracja powinna trwać? Jest to w dużej mierze kwestia indywidualna i zależy od tego, jak dany organizm reaguje na różne bodźce. W początkowej fazie po operacji laserowej oczu, pacjenci mogą odczuwać różnego rodzaju dolegliwości i skutki uboczne. Do najczęstszych należy światłowstręt, szybkie męczenie się oczu, oraz ich wysuszenie. Wiele osób ma również problemy z przyzwyczajeniem się do nowej ostrości widzenia. Z czasem jednak objawy te ustępują, a oczy przyzwyczajają się do nowych warunków. Lekarze na całym świecie zalecają co najmniej klika dni odpoczynku (na przykład tydzień urlopu), bezpośrednio po operacji. Nie dotyczy to jedynie latania samolotem. Wskazane jest, by dać oczom czas na pokonanie dolegliwości będących następstwem zabiegu. Nie powinno w tym czasie korzystać się zbyt wiele z monitorów i nie czytać zbyt dużo książek - te aktywności szybko męczą oczy. Koniecznie należy też pamiętać o częstym nawilżaniu oczu i unikaniu ostrego światła.

Loty samolotem po laserowej operacji oczu

Jak to się ma do latania samolotem po operacji laserowej oczu? Jest ono niewskazane w początkowej fazie, tuż po zabiegu. Ma to bezpośredni związek z warunkami panującymi na pokładzie samolotu. Wilgotność w samolocie oscyluje w granicach 10-20%. To bardzo niewiele, powietrze jest bardzo suche. Dla oczu, które i tak są przemęczone i wysuszone po odbytym zabiegu, jest to dodatkowy negatywny czynnik. To główny powód, dla którego lekarze odradzają loty bezpośrednio po operacji.

A jak długo zakaz ten obowiązuje? Tu zdania wśród lekarzy są podzielone - od kilku dni do nawet sześciu tygodni. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i będzie wymagał opieki w innym stopniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie udać się do lekarza, który wykonywał zabieg, lub do swojego okulisty, by mógł on sprawdzić, na ile oczy są zregenerowane i czy lot będzie bezpieczny.

Nawet jeśli lekarz wyrazi zgodę, należy pamiętać o kilku poradach, jak dbać o oczy, zwłaszcza w czasie długich lotów, by nie narazić się na poważne dolegliwości. Przede wszystkim zaleca się nawilżanie oczu dobrymi kroplami co godzinę. Warto też pamiętać o nawilżaniu organizmu „od środka” - należy pić dużo wody, to również poprawi wilgotność narządu wzroku. Ponadto warto zrezygnować z popularnych, zwłaszcza w czasie długich lotów rozrywek, jak oglądanie filmów, gry na monitorach, czy czytanie książek, a zamiast tego spróbować się przespać, a przynajmniej zrelaksować z zamkniętymi oczami. Zamknięcie oczu pomoże w utrzymaniu ich nawilżenia, co zmniejszy uczucie suchości i pieczenia. W przypadku osób, u których stwierdzono światłowstręt po laserowej operacji oczu zaleca się stałe noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Zobacz również