img

Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka

Odwarstwienie siatkówki oka jest jednym z poważniejszych schorzeń narządu wzroku. Choroba pojawia się nagle i doprowadza do stopniowego pogarszania jakości widzenia. W skrajnych przypadkach odwarstwienie siatkówki może skończyć się nawet całkowitą utratą wzroku. Taki stan jest bardzo groźny i wymaga jak najszybszego przeprowadzenia operacji.

Odwarstwienie siatkówki oka – na czym polega?

Aby zrozumieć, czym jest odwarstwienie siatkówki, warto przyjrzeć się nieco anatomii oka. Nasze oczy zbudowane są z trzech błon: błony włóknistej, błony naczyniowej i błony wewnętrznej (siatkówki). W niektórych przypadkach zdarza się, że siatkówka oddziela się od błony naczyniowej – taki stan nazywamy właśnie odwarstwieniem siatkówki. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. Odwarstwienie siatkówki jest stanem nagłym, wymagającym natychmiastowego podjęcia leczenia. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia terapia, tym większa szansa na to, że pacjent odzyska ostrość widzenia. Istnieją cztery odmiany odwarstwienia siatkówki: odwarstwienie samoistne, odwarstwienie tradycyjne, odwarstwienie wysiękowe i rozwarstwienie siatkówki.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Początkowe sygnały mogące wskazywać na odwarstwienie siatkówki często są lekceważone, ponieważ nie łączą się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Choroba w pierwszej fazie może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Pacjenci, u których nastąpiło odwarstwienie siatkówki, mogą zauważać jedynie mroczki i niewielkie czarne kropki w polu widzenia. Z biegiem czasu pojawiają się także błyski, męty i pajęczyny przed oczami. Pacjenci mogą mieć wrażenie, że część pola widzenia ogranicza im zasłona lub firanka. Odwarstwienie siatkówki wiąże się ze stopniowym pogarszaniem widzenia i zmniejszaniem ostrości wzroku. Wraz z postępowaniem procesu oddzielania się siatkówki od błony naczyniowej objawy mogą się nasilać, niekiedy doprowadzając do całkowitej ślepoty.

Czynniki zwiększające ryzyko odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby z krótkowzrocznością. Na pojawienie się choroby narażone są także pacjenci po operacji usunięcia zaćmy. Statystycznie najwięcej przypadków odwarstwienia siatkówki diagnozowanych jest u osób starszych, ponieważ ich siatkówka jest w naturalny sposób osłabiona. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także pacjenci chorujący na cukrzycę oraz osoby z atopowym zapaleniem skóry. Odwarstwienie siatkówki może nastąpić również z powodu urazu i intensywnego wysiłki fizycznego.

Leczenie odwarstwienia siatkówki

W przypadku odwarstwienia siatkówki konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego na zamknięciu ewentualnych otworów w siatkówce oraz połączeniu jej z błoną naczyniową. Do takich zabiegów zalicza się retinopeksję pneumatyczną, witrektomię oraz zastosowanie wszczepów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki należy regularnie kontrolować stan narządu wzroku. Najczęściej stosowanymi metodami profilaktycznymi w przypadku wykrycia zmian mogących doprowadzić do odwarstwienia siatkówki są laserowa fotokoagulacja oraz kriokoagulacja.

Zobacz również