img

Jaskra - ile kosztuje zabieg w Warszawie?

Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Poprzez zaburzenie przepływu cieczy wodnistej wewnątrz przedniej komory oka, gromadzi się ona, podnosząc ciśnienie wewnątrz oka. To z kolei stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. 
 
Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra pierwotna otwartego kąta - występuje u niemal 90% procent pacjentów. Ten rodzaj jaskry rozwija się bardzo powoli, przez co wielu pacjentów nie zauważa zmian w jakości swojego widzenia. Jako że na jaskrę narażone są głównie osoby w średnim wieku i starsze, często objawy są lekceważone, gdyż pacjenci myślą, że wzrok naturalnie słabnie im z wiekiem. Przeważnie osoby cierpiące na jaskrę zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy ich pole widzenia jest bardzo zawężone. Niestety taki objaw świadczy o dużym i nieodwracalnym stopniu uszkodzenia nerwu wzrokowego. 
 

Czym jest zabieg usunięcia jaskry? 

Choć jaskra jest chorobą, której nie można wyleczyć, to dzięki najnowszym zdobyczom medycyny nie tylko możemy obniżać szkodliwe ciśnienie w naszym oku, ale także trwale udrożnić naturalny przepływ cieczy wodnistej w gałce ocznej. W celu obniżenia ciśnienia w oku możemy zastosować selektywną trabekuloplastykę laserową SLT. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda obniżenia ciśnienia śródgałkowego w różnych postaciach jaskry. Zabieg ten można cyklicznie powtarzać, dzięki czemu uda nam się zachować ciśnienie w oku na prawidłowym poziomie. Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest irydotomia laserowa polegająca na wykonaniu laserem małego otworu w tęczówce, który ułatwia odpływ cieczy wodnistej do komory przedniej oka. Zabieg ma na celu zahamowanie rozwoju choroby. 
 

Na czym polega zabieg usunięcia jaskry? 

Selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT to nowoczesna technika pomocna w leczeniu jaskry. Zabieg ma na celu udrożnienie dróg odpływu cieczy wodnistej z oka. Dzięki czasowemu przywróceniu prawidłowego przepływu cieczy możemy obniżyć ciśnienie w naszej gałce ocznej nawet o 25%. Irydotomia laserowa natomiast jest bezpiecznym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Delikatne, laserowe nacięcie w tęczówce pozwala na swobodny odpływ cieczy wodnistej.  Jeśli jednak trwale chcemy pozbyć się problemu rosnącego ciśnienia w oku - najlepszym rozwiązaniem będzie Wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką mono- lub multifokalną, która trwale usprawnia naturalny układ drenażu gałki ocznej, aby w bezpieczny sposób obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. 
 

Ceny zabiegu usunięcia jaskry w Warszawie 

Doraźne zabiegi, takie jak laser SLT czy Irydotomia laserowa nie należą do specjalnie drogich. Ich koszt to 400 złotych od jednego oka. Zabieg laserem SLT możemy powtarzać zgodnie z zaleceniami lekarza. Droższą, lecz trwalszą formą terapii jest Wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką mono- lub multifokalną. W tym przypadku ceny wahają się między 9 000 a 15 000 złotych. Stawka zależy od soczewki, na którą się zdecydujemy oraz w zależności od tego, czy decydujemy się na operację obu oczu. Przed przystąpieniem do zabiegów koniecznie musimy przejść także badania kwalifikujące obejmujące m.in. wywiad medyczny, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, OCT plamek i grubość włókien nerwowych siatkówkę czy badanie pola widzenia. Badanie kwalifikacyjne wskazuje stopień zaawansowania choroby oraz pozwala dostosować terapię do potrzeb i sytuacji pacjenta.  

 

Zobacz również