img

Refrakcyjna wymiana soczewki w pigułce

​Nowoczesne technologie pozwalają na leczenie wad wzroku i schorzeń oczu różnymi innowacyjnymi metodami. Wiele osób wciąż jeszcze nosi okulary, czy soczewki kontaktowe, niekiedy jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Kolejną najpopularniejszą metodą korekcji wzroku jest operacja laserowa, jednak również ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich. Zabiegów laserowych nie zaleca się pacjentom o bardzo cienkiej rogówce, czy cierpiącym na zespół suchego oka. Często powodem niemożności przeprowadzenia operacji laserowej jest też zbyt duża wada wzroku.
Na szczęście istnieje alternatywa odpowiednia dla osób niekwalifikujących się do operacji laserowej. Szybka, skuteczna i bezpieczna metoda pozwalająca poprawić wzrok na całe życie - refrakcyjna wymiana soczewki.=

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?

W przeciwieństwie do operacji laserowej, refrakcyjna wymiana soczewki nie ingeruje w rogówkę oka. Ponadto operację można przeprowadzić na obu oczach jednocześnie, bądź w bardzo krótkim odstępie czasu. Refrakcyjna wymiana soczewki to metoda stosowana do leczenia niemal wszystkich najbardziej powszechnych wad wzroku. Skorygować w ten sposób można krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm. Zabieg jest szczególnie polecany osobom po 40 roku życia. Z wiekiem oczy stają się coraz słabsze i wiele osób starszych zaczyna potrzebować więcej niż jednej pary okularów, na przykład jednych do czytania z bliska i drugich do dali. Refrakcyjna wymiana soczewki niweluje ten problem, dzięki możliwości dobrania soczewek do korekcji obu wad jednocześnie. To tak zwane soczewki multifokalne, dzięki którym okulary staną się zbędne.
Zabieg trwa około 15-20 minut na jedno oko. Gałka oczna jest znieczulana kroplami. Na rogówce wykonuje się drobne cięcie, które po zabiegu goi się samoistnie. Następnie soczewka oka zostaje rozbita za pomocą ultradźwięków, a na jej miejsce wprowadzany jest implant. Ta sztuczna soczewka przygotowana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, zależnie od potrzeb. Bezpośrednio po zabiegu na oko zakładany jest opatrunek, który może zostać zdjęty na wizycie kontrolnej następnego dnia. Rekonwalescencja trwa od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od tego, jak szybko regeneruje się organizm każdego pacjenta. Mózg potrzebuje też nieco czasu na „przyzwyczajenie się” do nowego widzenia.

Korzyści refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na skorygowanie nawet dużych wad wzroku. Jest zalecana osobom starszym, a także tym, które z różnych powodów nie mogą zostać zakwalifikowane do operacji laserowej. To zabieg szybki i skuteczny. Koszt jest dość wysoki, a zabieg nie jest refundowany przez NFZ, jednakże biorąc pod uwagę długofalowe pozytywne efekty, może to być najbardziej odpowiednia opcja dla wielu pacjentów. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na zniwelowanie różnych wad wzroku, podnosząc jakość życia codziennego na zawsze. Niektóre centra medyczne oferują również soczewki dodatkowo chroniące oczy przed promieniami UV, czy światłem niebieskim, które jest szkodliwe dla plamki żółtej. Zapewniona jest w ten sposób oczom dodatkowa ochrona. Refrakcyjna wymiana soczewki jest jednocześnie skutecznym działaniem prewencyjnym przeciw zaćmie.
Niektóre choroby oczu, jak zwyrodnienie plamki żółtej wykluczają możliwość przeprowadzenia refrakcyjnej wymiany soczewki. Istnieje też kilka różnych rodzajów soczewek i wybrać należy odpowiedni dla każdego pacjenta indywidualnie. Lekarz okulista przed podjęciem decyzji o zabiegu przeprowadzi odpowiednie badania kwalifikujące do tej operacji i pomoże wybrać idealne soczewki.

 

 

 

Zobacz również