img

Zaćma – objawy, przyczyny i leczenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje zaćmę za główną przyczynę problemów z widzeniem. Zaćma, popularnie nazywana kataraktą, jest jednym ze schorzeń występujących przeważnie u osób starszych. Na podstawie badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że na całym świecie choruje na nią aż 45 % kobiet oraz prawie 40 % mężczyzn powyżej 74 roku życia. Szacuje się, że zachorowalność na zaćmę w Polsce wynosi około 800 tysięcy przypadków. Co druga osoba z tym schorzeniem narażona jest na całkowitą utratę wzroku. Okuliści alarmują, że objawów mogących wskazywać na rozwój katarakty w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Kiedy powinniśmy zgłosić się do okulisty? Jak wygląda leczenie zaćmy? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Przyczyny zaćmy

Zaćma jest postępującą chorobą oczu polegającą na stopniowym mętnieniu soczewki. Rolą soczewki jest ogniskowanie wpadających do oka promieni światła na siatkówce, a tym samym umożliwienie wyraźnego widzenia. Zdrowa soczewka jest przezroczysta, charakteryzuje ją też znaczna elastyczność. Wraz ze starzeniem się organizmu narząd traci swoją naturalną sprężystość. Im jesteśmy starsi, tym w naszych soczewkach gromadzi się więcej włókien i cząsteczek białkowych. Wraz z odkładaniem się tych struktur na powierzchni soczewki zaczynają pojawiać się „plamki”, zmniejszające jej przejrzystość i powodujące coraz większe mętnienie. Taka soczewka nie jest w stanie w prawidłowy sposób ogniskować promieni światła, co doprowadza do problemów z widzeniem.

Objawy zaćmy

W związku z tym, że zaćma powoduje upośledzenie działania soczewki, choroba prowadzi do zaburzeń wzroku. Pierwszym sygnałem mogącym wskazywać na rozwój schorzenia jest niewyraźne lub zamglone widzenie. Obrazy stają się coraz bardziej rozmyte – nie pomaga ani czyszczenie okularów, ani przecieranie oczu. Objawy zaćmy w dużej mierze są subiektywne: niektóre osoby opowiadają o wrażeniu patrzenia jakby przez mgłę, inne wspominają o oślepiających błyskawicach przebiegających przed oczami w środku słonecznego dnia. Z biegiem czasu ostrość wzroku pogarsza się coraz bardziej, a chorzy zaczynają mieć poważne problemy nie tylko z czytaniem, lecz także z wykonywaniem codziennych czynności. Im bardziej zaawansowane stadium katarakty, tym objawy nasilają się. Ostrość widzenia pogarsza się do tego stopnia, że chory widzi jedynie niewyraźny zarys przedmiotów. Dochodzą do tego poważne problemy w ocenie odległości oraz kłopoty z orientacją przestrzenną.

Leczenie zaćmy

W przypadku tak poważnej choroby jak zaćma szybkie podjęcie leczenia ma znaczenie kluczowe. Dzięki innowacyjnym technikom stosowanym we współczesnej okulistyce możliwe jest usunięcie katarakty na drodze operacyjnej. Terapię najlepiej przeprowadzić w jak najwcześniejszym stadium katarakty. Im dłużej będziemy z tym czekać, tym większe będzie ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki metodzie fakoemulsyfikacji. Podczas zabiegu usuwa się wierzchnią, zmętniałą część soczewki przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki. W jej miejsce wszczepia się następnie specjalny implant wewnątrzgałkowy. Rodzaj soczewki jest dobierany dla każdego pacjenta indywidualnie. Pod uwagę bierze się takie czynniki jak wiek, stopień zaawansowania choroby oraz schorzenia współtowarzyszące.

Zobacz również