img

Stożek rogówki- diagnoza

Stożek rogówki to dość poważne schorzenie oczu, które jednakowoż nie jest bardzo powszechnie znane. Nie daje gwałtownych, ani bolesnych objawów, może rozwijać się latami i zdarza się, że u niektórych pacjentów następują okresy czasowej poprawy i pogorszenia wzroku. Dlatego też nie jest łatwo od razu zdiagnozować stożek rogówki. Lekarz okulista może jednak przeprowadzić serię odpowiednich badań, które pozwolą postawić diagnozę. Czym jednak właściwie jest stożek rogówki i jakie są jego objawy?

Stożek rogówki - co to jest?

Stożek rogówki nie powoduje ślepoty. Wzrok pacjenta stopniowo się pogarsza, powodując dyskomfort i utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to atakuje rogówkę, czyli przednią warstwę gałki ocznej. Rogówka pełni funkcję ochronną, ale nie tylko. Jej zadaniem jest też skupiać promienie słoneczne na siatkówce, dzięki czemu w oku powstaje obraz.
Stożek rogówki polega na jej osłabieniu i odkształceniu. Naturalnie rogówka ma kształt zaokrąglony, kulisty. U pacjentów ze stożkiem rogówki następuje zerwanie wiązań między włóknami kolagenowymi, z których składa się rogówka, przez co staje się ona cienka i uwypukla się, przyjmując kształt stożka. Przez to zniekształcenie promienie słoneczne nie padają na siatkówkę w odpowiedni sposób i obraz staje się zniekształcony.
Okulary i soczewki kontaktowe rzadko dają długotrwały i dobry efekt w przypadku stożka rogówki. Istnieją jednak inne, operacyjne metody leczenia.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu stożka rogówki -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/leczenie-stozka-rogowki/

Jak się objawia stożek rogówki?

Objawy stożka rogówki często przypominają objawy innych wad wzroku, a wręcz zwykłe zmęczenie oczu. Dlatego też zdarza się, że na początkowym etapie schorzenie jest ignorowane lub bagatelizowane przez pacjentów. Wśród objawów stożka rogówki wskazuje się swędzenie oczu i ich zaczerwienienie i pogorszenie widzenia, szczególnie w ciemnościach. Często pojawia się efekt halo wokół źródeł światła, a także widzenie mnogie, czyli inaczej poliopia jednooczna. Pacjenci ze stożkiem rogówki skarżą się też na nadwrażliwość na światło.
Nie są do końca znane przyczyny powstawania stożka rogówki. Nie stwierdzono genu odpowiedzialnego za dziedziczność stożka rogówki, jednakże zaobserwowano, że jeśli w rodzinie jest historia tego schorzenia, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dany pacjent również cierpi na stożek rogówki. Pojawia się on też niejednokrotnie jako schorzenie powiązane z innymi wadami genetycznymi, jak na przykład zespół Downa. Często stożek rogówki diagnozowany jest u alergików. Związane jest to z faktem, że podrażnione w alergii oczy często są intensywnie pocierane, co źle wpływa na stan rogówki. Dlatego też, jako działanie profilaktyczne stożka rogówki okuliści podkreślają, jak ważne jest, by nie pocierać mocno i często oczu.

Stożek rogówki - diagnoza

Jeśli zauważysz u siebie objawy stożka rogówki udaj się do okulisty. Lekarz okulista przeprowadzi wywiad oraz serię badań, które pozwolą postawić diagnozę, jak na przykład retinoskopia. Ponadto okulista sprawdzi ostrość wzroku w dal. Dalej zmierzona zostanie krzywizna rogówki, przy pomocy tak zwanego krążka Placido. Pozwoli to wykryć nieregularności w kształcie rogówki. Rogówkę sprawdza się też w lampie szczelinowej. Istnieje ponadto kilka objawów, które trudno zauważyć samemu, mogą one jednak zostać zaobserwowane przez lekarza. Należą do nich pierścień Kaysera-Fleischera (żółtawy okrąg u podstawy stożka na rogówce), czy objaw Mausona (zauważalne uwypuklenie na gałce ocznej, widoczne, gdy pacjent kieruje wzrok w dół). Wreszcie okulista może zlecić topografię rogówki. Badanie to pozwoli dokładnie określić stopień zaawansowania stożka rogówki u pacjenta, co pomoże wybrać odpowiednie leczenie.



 

 

 

 

 

Zobacz również