img

Nadwzroczność u dzieci

Nadwzroczność, zwana potocznie dalekowzrocznością, to wada wzroku dotykająca wiele osób. W przypadku nadwzroczności niewyraźne są przedmioty znajdujące się blisko. Osoby z dalekowzrocznością często będą więc odruchowo odsuwać od siebie na przykład książkę. Ponadto pacjenci skarżą się czasem na bóle głowy i przemęczenie oczu. Czy nadwzroczność może wystąpić u małych dzieci?

Czym jest nadwzroczność u dzieci?

Odpowiedź brzmi - tak, nawet bardzo często. Mowa o nadwzroczności fizjologicznej, która jest w pewien sposób naturalnym stanem u dzieci, u których narząd wzroku nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty i ustabilizowany. Ponieważ dziecko może nie do końca zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje i może nie być w stanie określić dokładnie niepokojących objawów, ważne jest aby rodzic obserwował pociechy i zauważył symptomy. Może do nich należeć odruchowe odsuwanie zabawek, by wyraźniej je widzieć, niechęć do aktywności wymagających skupienia wzroku, na przykład rysowania, czy oglądania książeczek. Dziecko może też skarżyć się na bóle głowy lub sprawiać wrażenie, jakby jego wzrok był bardzo zmęczony. Nierzadkim objawem jest również zez. Pojawia się on zwłaszcza w sytuacji, gdy wada wzroku różni się w obu oczach. Ten objaw może być niebezpieczny, jako, że oznacza, iż mózg „wyłącza” słabsze oko z procesu widzenia i skupia całą energię na widzeniu jednym okiem. Jeśli zauważasz jakiegokolwiek z tych objawów u malucha, warto wybrać się do okulisty, który będzie w stanie dokładnie określić wadę wzroku i stan jej zaawansowania.

Przyczyny nadwzroczności u dzieci

Należy mieć na uwadze na czym właściwie polega nadwzroczność. Jest to wada, przy której zbyt krótka gałka oczna lub spłaszczona soczewka oka, bądź rogówka powodują, że obraz tworzy się nie na siatkówce, tak jak powinien, ale za nią. U małych dzieci gałki oczne wciąż jeszcze się rozwijają, i nieregularności, czy różnice w ich kształcie nie są niczym nadzwyczajnym. Dlatego też nadwzroczność u maluchów uznaje się za coś normalnego. Jednakże, ponieważ nadwzroczność ma podłoże genetyczne, nie jest wykluczone, że wada pozostanie i w pewnym momencie konieczna będzie korekcja wzroku, by pozwolić dziecku widzieć normalnie.

Leczenie nadwzroczności u dzieci

Ponieważ nadwzroczność fizjologiczna jest stanem naturalnym, nie leczy się jej u dzieci do 7 roku życia. Na ogół właśnie tyle czasu jest potrzebne, aby gałki oczne rozwinęły się całkowicie i wrodzone wady wzroku wyeliminowały się samoistnie. Jeśli po tym czasie nadwzroczność nadal występuje, okulista może zaproponować rozpoczęcie korekcji wzroku poprzez noszenie okularów.

Zobacz również