img

Choroby oczu a dieta - czy ma wpływ?

​Nie od dziś wiadomo, że nasza dieta ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Wszystkim znane jest powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się do osłabienia organizmu i rozwoju chorób. Wiadomo, że to właśnie dieta jest w dużej mierze odpowiednia za schorzenia takie, jak cukrzyca, czy miażdżyca.
A co z oczami? Czy to, co jemy przyczynia się do tego, jak widzimy? Niemal każdy słyszał jako dziecko „jedz marchewki, są zdrowe dla oczu”. Czy to prawda? Czy marchewka, bądź cokolwiek innego może pomóc nam utrzymać zdrowy wzrok dłużej? A które produkty osłabiają nasze oczy?

Czy jedzenie wpływa na zdrowie oczu?

Oczy, tak jak każdy inny organ w naszym ciele potrzebuje określonych składników, by odpowiednio funkcjonować. Witaminy, minerały, kwasy i tłuszcze - wszystko ma swoją funkcję. Sama dieta nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy, ale zmniejszy to ryzyko. Warto wiedzieć, które składniki są najlepsze dla naszych oczu, by odpowiednio dopasować dietę i włączyć w nią produkty bogate w to, co nam potrzebne.
Pierwszym składnikiem wartym wspomnienia jest witamina A. Zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej nawet o 50%. Jej niedobór zaś może doprowadzić do pogorszenia widzenia o zmierzchu, czyli tak zwanej kurzej ślepoty. Witaminy z grupy B wzmacniają nerw wzrokowy i pomagają widzieć ostro i łagodzą zmęczenie oczu. Szczególnie istotne są witaminy B1 i B2, ale również niedobór B6 i B12 może pogorszyć wzrok. Ważne są też witamina E, która jest silnym przeciwutleniaczem i witamina C, która wspomaga regenerację witaminy E.
Oprócz witamin do prawidłowego funkcjonowania wzroku przyczyniają się luteina, kwasy tłuszczowe (głównie kwasy omega-3) oraz minerały, przede wszystkim cynk, ale też selen i miedź.

Jakie produkty spożywcze są dobre dla naszych oczu?

Gdzie jednak znaleźć wszystkie te elementy? Jak opracować jadłospis korzystny dla naszych oczu? Nie będzie zapewne zaskoczeniem informacja, że wiele wspomnianych wyżej witamin i minerałów znaleźć można w warzywach i owocach. Nasza dieta zawsze powinna zawierać owoce i warzywa, właśnie ze względu na bogactwo witamin. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że spożywamy te, które wspomagają nasz wzrok, warto wspomóc się poniższą listą.
Witaminę A znajdziemy w marchwi, pomidorach, czy brzoskwiniach. Natka pietruszki, kapusty, papryka, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, czy cytrusy obfitują w witaminę C. Najlepszym źródłem witaminy E są oleje roślinne, pestki dyni, czy słonecznika i orzechy. Witaminę B zaś przyswoić można z fasoli, drobiu, wątróbki i nabiału. 
Jeśli chodzi o minerały, cynk znajduje się w rybach, jajach i pieczywie pełnoziarnistym. Miedź przyswoimy jedząc owoce morza i awokado, mangan znajdziemy w orzechach, ciemnym pieczywie i czarnych jagodach, a selen w rybach morskich, kiełkach pszenicy, a nawet w czosnku i cebuli.
Luteina i zeaksantyna zaś, jedne z najważniejszych elementów do utrzymania zdrowego wzroku, występują głównie w warzywach liściastych (jarmuż, szpinak, sałata), w warzywach żółtych, pomarańczowych i zielnych, a także w nektarynkach, jeżynach, czy agreście. 

Czego unikać w trosce o zdrowy wzrok?

Należy jednak pamiętać, że dieta składa się nie tylko z tego, co jemy, ale też z tego, czego unikamy. W przypadku zdrowia oczu należy ograniczać przede wszystkim trzy elementy: cukier, alkohol i nasycone kwasy tłuszczowe.
Cukier może przyczynić się do wystąpienia zaćmy, która często dotyka diabetyków. Alkohol zaburza percepcję obrazu i narusza film łzowy odpowiedzialny za nawilżenie oczu. Nasycone kwasy tłuszczowe zaś utrudniają wchłanianie dobrych kwasów tłuszczowych omega-3.

 

Zobacz również